A modern bioenergetikai kutatások azt bizonyítják, hogy a világoskék szín javítja az ember hangulatát megnyugtat, sőt a testhőmérséklet és a vérnyomás csökkentésére is hatással van, enyhíti a fájdalmat. A türelem színe.
A pszichológiai tesztek szerint a kék és a sötétkék főleg a nők körében népszerű.
Más pszichológusok arról írnak: a vörös szín aktivitást, erős akaratot, hatalomvágyat, lobbanékonyságot szimbolizál. A vörös szín legjobban fárasztja a szemet, ingerli az idegrendszert.
A rózsaszín a lágy, kissé gyerekes természetűek szívéhez áll közel. A gyakorlatias ember nem kedveli. A zöld megnyugtat. Aki ezt szereti, önigazolásra törekszik, számára ez nagyon fontos.
Aki nem szereti a zöld színt, tartson önvizsgálatot, nem fél-e túlzottan az életben adódó problémáktól, a sors szeszélyétől.
A középkék a lelki békét fejezi ki. Szereti, aki emelkedett szemléletű, képes figyelmen kívül hagyni a „mindennapi hiábavalóságokat”. Akinek ez tetszik, az többnyire szerény, melankoliára hajlamos, és kevés az önbizalma.
A kék szín nyugtatja a szemet, és jól hat a szívritmusra.
A sárga az értelem, az életöröm kinyilvánítója. Az olyan emberek kedvenc színe, akikben tudásszomj ég, közlékenyek, jól alkalmazkodnak a különböző szituációkhoz. Ez a szín optimizmust sugall.
A barna a nyugtalanság, a kielégítetlenség színe. A pszichológusok gyakorlati tapasztalata szerint a barna tónust azok kedvelik, akik nyomott hangulatban vannak. Belső konfliktust, gyengeséget és agresszivitást jeleznek.
Aki a fekete színt szereti a ruházkodásában, bizonytalan önmagában, gyakran sötét színben látja az életet, boldogtalan. A fehér ideálisabb mindegyik más színnél, nem vált ki ingerültséget és vitát.
Hogy melyik színt választjuk, ez sok mindentől függ: hangulattól, közérzettől, időjárástól. Sőt, az életkorral is változik az ízlésünk. Hatással van rá például jellemünk, az évszak, és nem utolsó sorban a divat változása is.