Milyen színű a lelki nyugalom?

2010.11.02.

Milyen színű a lelki nyugalom?

Minden embernek van kedvenc színe. Akaratlanul is ilyen árnyalatú ruhákat választ, a lakásában is ez dominál. A kívülállók számára ez pedig arról árulkodik, hogy milyen ember Ön, az adott pillanatban jól mennek-e a dolgai, vagy éppen válságos a helyzete.

A mo­dern bioener­ge­ti­kai ku­ta­tá­sok azt bi­zo­nyít­ják, hogy a vi­lá­gos­kék szín ja­vít­ja az em­ber han­gu­la­tát meg­nyug­tat, sőt a test­hő­mér­sék­let és a vér­nyo­más csök­­ken­té­sé­re is ha­tás­sal van, eny­hí­ti a fáj­dal­mat. A tü­re­lem szí­ne.
A pszi­cho­ló­gi­ai tesz­tek sze­rint a kék és a sö­tét­kék fő­leg a nők kö­ré­ben nép­sze­rű.
Más pszi­cho­ló­gu­sok ar­ról ír­nak: a vö­rös szín ak­ti­vi­tást, erős aka­ra­tot, ha­ta­lom­vá­gyat, lob­ba­né­kony­sá­got szim­bo­li­zál. A vö­rös szín leg­job­ban fá­raszt­ja a sze­met, in­ger­li az ideg­rend­szert.
A ró­zsa­szín a lágy, kis­sé gye­re­kes ter­mé­sze­tű­ek szí­vé­hez áll kö­zel. A gya­kor­la­ti­as em­ber nem ked­ve­li. A zöld meg­nyug­tat. Aki ezt sze­re­ti, ön­iga­zo­lás­ra tö­rek­szik, szá­má­ra ez na­gyon fon­tos.
Aki nem sze­re­ti a zöld színt, tart­son ön­vizs­gá­la­tot, nem fél-e túl­zot­tan az élet­ben adó­dó prob­lé­mák­tól, a sors sze­szé­lyé­től.
A kö­zép­kék a lel­ki bé­két fe­je­zi ki. Sze­re­ti, aki emel­ke­dett szem­lé­le­tű, ké­pes fi­gyel­men kí­vül hagy­ni a „min­den­na­pi hi­á­ba­va­ló­sá­go­kat”. Aki­nek ez tet­szik, az több­nyi­re sze­rény, melankoliára haj­la­mos, és ke­vés az ön­bi­zal­ma.
A kék szín nyug­tat­ja a sze­met, és jól hat a szív­rit­mus­ra.
A sár­ga az ér­te­lem, az élet­öröm ki­nyil­vá­ní­tó­ja. Az olyan em­be­rek ked­venc szí­ne, akik­ben tu­dás­szomj ég, köz­lé­ke­nyek, jól al­kal­maz­kod­nak a kü­lön­bö­ző szi­tu­á­ci­ók­hoz. Ez a szín op­ti­miz­must su­gall.
A bar­na a nyug­ta­lan­ság, a ki­e­lé­gí­tet­len­ség szí­ne. A pszi­cho­ló­gu­sok gya­kor­la­ti ta­pasz­ta­la­ta sze­rint a bar­na tó­nust azok ked­ve­lik, akik nyo­mott han­gu­lat­ban van­nak. Bel­ső konf­lik­tust, gyen­ge­sé­get és ag­res­­szi­vi­tást je­lez­nek.
Aki a fe­ke­te színt sze­re­ti a ru­ház­ko­dá­sá­ban, bi­zony­ta­lan ön­ma­gá­ban, gyak­ran sö­tét szín­ben lát­ja az éle­tet, bol­dog­ta­lan. A fe­hér ide­á­li­sabb mind­egyik más szín­nél, nem vált ki in­ge­rült­sé­get és vi­tát.
Hogy me­lyik színt vá­laszt­juk, ez sok min­den­től függ: han­gu­lat­tól, köz­ér­zet­től, idő­já­rás­tól. Sőt, az élet­kor­ral is vál­to­zik az íz­lé­sünk. Ha­tás­sal van rá pél­dá­ul jel­le­münk, az év­szak, és nem utol­só sor­ban a di­vat vál­to­zá­sa is.
 


Szakértőink

dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár