Mindegy, hogy tompa és sajgó, esetleg éles és szúró, a hátfájás bizony megnehezíti a munkára való koncentrálást. Sajnos jó néhány olyan foglalkozás ismert – például az ápolás, az építőmunkás vagy a gyári munkás –, ahol jelentős terhelést kap a hát. De még a mindennapos irodai munka is okozhat efféle kínokat, illetve súlyosbíthatja a már meglévőeket. Legyünk tehát tisztában vele, mi okozza a munkahelyi hátfájást, és mit lehet tenni ellene.
- Túlerőltetés. A túlságosan nagy erőt igénylő tevékenységek (mint például az emelés vagy a nehéz tárgyak mozgatása) sérülést okozhatnak.
- Ismétlődés. Bizonyos mozgások ismételgetése izomfáradtsághoz és sérülésekhez vezethetnek.
- Testtartás. A hátradőlés nem tartja meg a hát természetes görbületét, ami szintén izomfáradtsággal és sérülésekkel járhat együtt.
Természetesen bizonyos egészségügyi állapotok és életmódbeli tényezők, mint a túlsúly, az alvási pozíció, a rossz fizikai állapot, a dohányzás és a stressz is hozzájárulhatnak a hátfájás fellépéséhez.
- Legyen a fizikai aktivitás a napi rutin része! Az egészséges testsúly csökkenti a terheket a háton. A legtöbb egészséges felnőtt számára javasolt testmozgás eszerint alakul: hetente legalább 150 perc mérsékelt vagy 75 perc intenzív aerob tevékenység – lehetőleg elosztva az egész hétre –, valamint ehhez jön még izomerősítő edzés heti minimum két alkalommal. A kombinált mozgásformák, például az úszás vagy a gyaloglás erősíti, valamint nyújtja a hát- és hasizmokat egyaránt.
- Ügyeljünk a helyes testtartásra! Amikor állunk, osszuk el egyenletesen a súlyunkat a két lábunkon. Ne görnyedjünk. Hogy ülés közben elősegítsük a jó testtartást, válasszunk olyan széket, ami lehetővé teszi, hogy mindkét lábunk a padlón pihenhessen, a térdünk pedig a csípőnk szintjén legyen. Ha szükséges, rakjuk fel a lábunkat egy zsámolyra vagy más eszközre. Ha a székünk nem támasztja meg kellőképpen a hátunk alsó görbületét, tegyünk egy összetekert törölközőt vagy egy kispárnát a hátunk alsó részéhez. Ülés közben vegyük ki a pénztárcánkat vagy a mobiltelefonunkat a hátsó zsebünkből, hogy megakadályozzuk a további terheléseket a fenekünkön vagy a hátunk alsó részén.
- Emeljünk megfelelően! Amikor felemelünk vagy a kezünkben viszünk egy nehéz tárgyat, emeljük fel a térdünket, és húzzuk meg a belső izmainkat. Tartsuk a tárgyat közel a testünkhöz. Őrizzük meg a hátunk természetes görbületét. Ha egy tárgy túl nehéz ahhoz, hogy biztonságosan felemeljük, találjunk valakit, aki segít nekünk.
- Változtassunk az ismétlődő feladatokon! Használjunk emelőeszközöket, amennyiben rendelkezésünkre áll ilyen, hogy segítsen a terhek felemelésében. Próbáljuk felváltani a fizikailag megterhelő feladatokat kevésbé fárasztóakkal. Ha számítógép előtt végezzük a munkánkat, győződjünk meg arról, hogy a monitor, a billentyűzet, az egér és a szék is megfelelően van elhelyezve. Ha folyton telefonálnunk kell, használjunk headset-et. Kerüljük a fölösleges hajlongásokat, csavarodásokat és nyújtózásokat. Tartsuk kordában azt az időt, amit nehéz aktatáskák, pénztárcák és táskák cipelésével töltünk. Fontoljuk meg a gurulós bőrönd használatát.
- Figyeljünk a testünkre! Ha huzamosabb ideig kell egy helyben ülnünk, változtassunk néha pozíciót. Álljunk fel vagy nyújtsunk egy kicsit, ha fáradtnak érezzük magunkat.
A hátfájás a munkaidőnkre és a szabadidőnkre egyaránt káros. De nem kell együtt élnünk vele! Szánjunk időt arra, hogy megvizsgáljuk a munkahelyi körülményeket és a kritikus helyzeteket, amik árthatnak a hátunknak. Minden egyes lépés, amit a hátfájás megkönnyítése iránt teszünk, a helyes irány felé vezet bennünket.