A hangsúly itt is a mértékletességen van. Egy szelet csokoládé senkinek sem árt, ha viszont napi két táblát tömünk magunkba, menthetetlenül el fogunk hízni, és hosszabb távon szervezetünk cukorháztartása is felborul.
A hormonok is hibásak
Miért nem sikerül megállni egy sor csokinál vagy egy szelet tortánál? A válasz nagyon egyszerű: mert az édességek boldogsághormonokat termelnek az agyban, tehát ha ez nem is tudatosul, jobb kedvünk lesz tőlük. (Nem véletlen, hogy a nők például jellemzően édességbe fojtják a mindennapi bánataikat.) A csapda másik oldala, hogy az édességek megemelik a vércukor-szintet, ami azonban később nagyon drasztikusan lezuhan, ez pedig éhséget okoz. Vagyis aki sok édességet eszik, az idővel valószínűleg mindenből többet fogyaszt majd. A fruktóz, azaz a gyümölcscukor ilyen szempontból jobb hatású, mivel lassabban bomlik le.
Inkább étcsokoládét együnk
Az étcsokoládé kakaóból, cukorból és egyéb összetevőkből áll, a hangsúly azonban a kakaón van. Méghozzá sok kakaón: minél több van benne, annál sötétebb a színe, annál keserűbb, és annál minőségibb, drágább is. A „hétköznapi” étcsokoládék kakaótartalma általában 50-60 százalékos. És hogy miért egészséges? Mert nagyon gazdag antioxidánsokban, ezek pedig jótékony hatással vannak a keringési rendszerre, a szívre, az agyra. Viszont ettől még ez is hizlal, vagyis mértéktelenül fogyasztani ugyanúgy nem ajánlatos, ahogyan a tejes változatokat sem, amelyeket az említett komponensek mellett még tejszármazékokkal is felturbóznak.
A fehér csoki igazából nem csoki
Ugyan így nevezik, a fehér csokoládéból pont az hiányzik, amitől a csokoládé csokoládé lesz, vagyis a kakaó. Különböző tejadalékokkal viszont telenyomják a gyártási folyamat során, így a koleszterintartalma ugyanolyan magas, mint akármilyen tejcsokoládénak, csak éppen a kakaó antioxidánsai nincsenek benne. Mértékkel ettől függetlenül természetesen ez is fogyasztható.
Barnacukorral és mézzel nem lehet fogyni
Hiába állítják ezt sokan. A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag méz valóban nagyon egészséges, de nem hizlal kevésbé, mint a sima ipari cukor, a barnacukor pedig más eljárással készül, mint a fehér, de kalóriaértéke lényegesen nem tér el tőle. Vagyis mértéktelenül ezeket sem szabad fogyasztani.