Magyarországon az egyes kábítószerek kipróbálásának, használatának elterjedtsége stagnálást vagy csökkenő tendenciát mutat. Ez alól egyedüli kivételt a kannabisz-fogyasztás jelent, melynek népszerűsége csekély mértékű növekedést mutatott az elmúlt tíz év tekintetében mind a teljes felnőtt lakosság, mind a fiatal felnőttek (18-34 éves korosztály) körében.
Hazánkban mintegy félmillió felnőtt próbálta már a kannabiszt (8,5 százalék), a vizsgálatot megelőző évben is fogyasztók száma eléri a 140 000-ret, a felmérést megelőző hónapban is fogyasztóké pedig meghaladja a 75 000-ret. Ugyan nemcsak a kannabisz esetében igaz, de Magyarországon az európai átlagnál alacsonyabb a kilépők (fogyasztással felhagyók) aránya.
A középiskolások körében is a kannabisz a legnépszerűbb tiltott szer, de hozzátartozik a teljes képhez, hogy a kannabiszt a „népszerűségi listán” az ún. legális szerek - alkohol gyógyszerrel, az orvosi javaslat nélkül bevett nyugtatók, majd az inhalánsok (szipu, patron, lufi stb) - követik, és csak ezután következnek a korábbiakban említett tiltott szerek.
Az adott évben kezelésbe lépők primer szer szerinti bontásban, 2008-2009 (az összes opiát-, kokain-, amfetamin- és kannabisz-fogyasztás miatt kezelésbe lépők arányában) (%) (2008 N=3222; 2009 N=4047)
Forrás: 2010-es Éves Jelentés, Nemzeti Drog Fókuszpont
2009-ben rekordszámú új kábítószerről érkezett bejelentés
Az EU korai jelzőrendszerén keresztül 2009-ben rekordszámú, huszonnégy új kábítószerről érkezett hivatalos bejelentés az Európai Unió kábítószer-monitorozási központjához (EMCDDA) és az Európai Unió Rendvédelmi Ügynökségéhez (Europol). Míg 2008-ban mindössze egy, hazánkban még azonosítatlan új szer került a hatóságok látókörébe, addig 2009-ben a Nemzeti Drog Fókuszpont hat új szer, illetve szerkombináció megjelenéséről értesítette az EMCDDA-t.