Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ

2012.10.11.

Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ

Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központot hoz létre az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai intézet az Egészséges Magyarországért Központtal együttműködve. A Központban leszokást segítő call center kialakítására kerül sor, ahol képzett pszichológusok és orvosok nyújtanak telefonos tanácsadást. 2012. október 1. óta a 06 80 44-20-44 telefonszám ingyenesen hívható az év minden napján 0-24 óra között. A Központ felállításával párhuzamosan egy internetes weboldal fejlesztése is elindul. A honlap széles körű lakossági kommunikációra biztosít lehetőséget: a leszokás támogatás népszerűsítése mellett, megtalálhatók lesznek a tüdőgondozók adatai, a rendeléseket, képzéseket végző szakemberek elérhetőségei, valamint a gyakran feltett kérdésekre adott válaszok között is böngészhetnek a látogatók. Mindezek mellett a Módszertani Központ munkatársai dohányzás leszokást segítő, a lakosság számára ingyenesen hozzáférhető csoportos tanácsadást is végeznek.

A Központ a dohányosok mellett a szakembereket is segíti. A tüdőgondozókban dolgozó szakemberek és a háziorvosok számára továbbképzések indulnak. A kialakítandó internetes portál a szakemberek számára rendszeres tájékoztatást nyújt a továbbképzésekről, szakmai eseményekről, és tartalmazza a továbbképzési programok anyagát, illetve más szakmai rendezvények előadásait, közérdekű anyagait. A honlapon regisztrálni lehet a Módszertani Központ által biztosított továbbképzésekre, illetve az érdeklődők ezen keresztül is felvehetik a kapcsolatot a Központ munkatársaival. A Korányi Intézet folyamatos kapcsolatot tart fenn a magyarországi tüdőgondozókkal, amelyek az Intézet számára rendszeresen szolgáltatnak adatokat. Ez az adatszolgáltatás nyújtja az alapját annak a rendszernek, amellyel nyomon követhető a dohányzás leszokás alakulása Magyarországon.


Magyarországon a felnőtt népesség 36%-a dohányzik rendszeresen, így a program célcsoportját közel 3 millió ember alkotja. Magyarországon évente 24 000 ember, egy kisváros lakosságának a halála hozható összefüggésbe a dohányzással, a tüdőrák halálozását tekintve pedig Magyarország a férfiak tekintetében világelső, s ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írandó. Az utóbbi évek statisztikái szerint a felnőtt férfiak több mint 40%-a, a nők több mint 30%-a dohányzik. Bár a teljes lakosságot nézve a dohányosok száma stagnál, sajnálatos, hogy amíg a férfiak dohányzási gyakorisága csökken, a nők nagyobb arányban cigarettáznak, mint korábban.


A nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítása 2012. január 1-jétől lépett hatályba. Az új rendelkezések a közforgalmú intézmények nyilvánosság számára nyitva álló zárt légterű helyiségeiben, munkahelyek zárt légterű helyiségeiben és a tömegközlekedési eszközökön tiltják a dohányzást. A tapasztalatok azt mutatják, hogy mind a tulajdonosok és üzemeltetők, mind maguk az állampolgárok többnyire támogatják és betartják a jogszabályi előírásokat.


Az Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ létrehozására irányuló projekt 2012. október 1-jétől indult és 18 hónapon át tart. A projektet a TÁMOP-6.1.2/11/4 pályázati kiíráson keresztül az Európai Unió támogatja.


Szakértőink

dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus



Bezár