Otthoni balesetek

2010.09.29. - Írta: Dr. Andics Lász­ló, men­tõ­or­vos

Otthoni balesetek

Az elmúlt esztendőben 216 344 esetben riasztották a mentőket lakáson bekövetkezett balesethez. A háztartási balesetek során 12 310 gyermek sérültet részesítettünk elsősegélyben, és közülük több ezret vittünk kórházba. A bekövetkezett események döntő többsége megelőzhető lett volna, ha nem feledkezünk meg arról, hogy a lakás, a háztartás veszélyek sokaságát rejtik magukban.
Melyek a legnagyobb veszélyt rejtő baleseti források a háztartásban?

Há­ló­za­ti elekt­ro­mos áram­mal működ­te­tett ké­szü­lé­kek

Ezeket a készülékeket törött csatlakozó kábellel, megsérült védőburkolattal, nedves helyen gumitalpú lábbeli nélkül, meghibásodott állapotban használni életveszélyes. A lógó, hibásan rögzített dugaszoló aljzat (konnektor) felnőttet, gyermeket egyaránt veszélyeztet.

Szú­ró, vá­gó esz­kö­zök

Különösen gyermekeket kell távol tartani ezektől, de veszélyt jelenthetnek a felnőttek számára is, ha kapkodva, gyakorlatlanul, másra figyelve dolgoznak velük.

For­ró fo­lya­dék, hely­te­le­nül tá­rolt gyú­lé­kony anya­gok

Számos szörnyű forrázás, tragikus lakástűz megelőzhető lett volna, ha nem kapkodunk, a gyereket sikerül távol tartani a forrásban lévő víztől, vagy ételtől, és nem férhet hozzá a tűzet okozó eszközökhöz.

Mér­gek, ren­det­le­nül tá­rolt gyógy­sze­rek

A felnőttek gyakran szenvednek véletlen mérgezést a mezőgazdasági vegyszerektől, mert nem tartják be az előírt védelmi szabályokat. A rossz helyen és módon tárolt növényvédő szerek sok gyermekáldozatot követelnek. Rengeteg gyógyszer található egyes háztartásokban, amelyekhez a kíváncsi gyermek hozzáférhet, és ezek számukra halálos mérgek lehetnek. Nem ritkán fogyasztanak ezekből a szerekből a felnőttek is ötletszerűen, vagy laikus ismerős tanácsára ellenőrizetlenül, akár mérgező mennyiségben.

Há­zi­ál­lat­ok

A sérüléssel járó balesetektől (harapás, marás, karmolás, csípés, öklelés, rúgás, megtapostatás stb.) a fertőző-, és allergiás megbetegedésekig változatos veszélyforrás lehet a háziállat. Kellő körültekintéssel, az állattartás szabályainak betartásával azonban a veszélyek korlátlanul csökkenthetőek lehetnek, és sok örömöt okozhatnak kedvenc háziállataink.

Ház kö­rü­li épít­mé­nyek

Kutak, derítőaknák, rozoga épületek, építkezés miatti felfordulás olyan veszélyeket jelenthetnek, amelyeknek legtöbbször a gyermekek esnek áldozatul. Magasból esés felnőttet, gyermeket egyaránt veszélyeztet. Idős emberek félelmetes akrobata mutatványokra vállalkoznak, amikor ablakpucolás, gyümölcsszedés céljából különféle tákolmányokra másznak fel. Gyakori baleseti forrás a padlásfeljáró, vagy a gyermeket csábító nyitott emeleti ablak és balkonajtó.


Szakértőink

Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus



Bezár