Az Egyesült Királyságban sok helyen még mindig a Május Királynő koronázásával ünneplik ezt a napot. A régi tradíciók szerint az emberek jelmezekbe öltöznek, és lóra is ülnek.
Május elsejét sok helyütt még Közép-Amerikában is ünneplik, például Costa Ricán, Panamában és a Karib térség néhány részén, többek között Kubában is. Mexikóban szintén nemzeti ünnepként tartják számon. Dél-Amerikában ünneplik (a teljesség igénye nélkül) Argentínában, Bolíviában, Chilében, Peruban, Uruguayban és Venezuelában is. De nemzeti ünnep Kínában, Thaiföldön és Vietnámban is.
Az USA-ban, valamint Ausztráliában és Kanadában az évnek teljesen másik szakában emlékeznek meg a dolgozókról.
Az ünnep gyökerei egészen a sokat emlegetett görögökig nyúlnak vissza, ahol ez az ünnep a tavasz és a megújulás ünnepe volt. Tradicionálisan ilyenkor virágokat gyűjtöttek, illetve a májusfa körül termékenységi szertartást tartottak. A szocialista, illetve kommunista országokban vált az esemény a dolgozók ünnepévé.
Korábban napi 10-16 órát kellett dolgozniuk az embereknek, a mozgalom során csökkentették a ledolgozandó órák számát nyolcra.
Sok országban a szakszervezeti zavargások miatt kapták meg a dolgozók ezt a napot.
Németországban ezek a megmozdulások eredménytelennek bizonyultak, 1933-ban azonban Hitler ajándékozta oda nekik ezt a napot, majd rögtön ezt követte a szakszervezetek felszámolása. Az Egyesült Királyságban 1978-ban vezették be, de mindig május első hétfőjén tartották az ünnepet azért, hogy minimalizálják az üzletnek okozott károkat.
Kínában az 1990-es években jelent meg ünnepként május elseje. A kormány 7 napos ünneppé nyilvánította a munka ünnepét. Ez lehetővé tette az emberek számára, hogy ebben az időszakban is utazzanak. 2008-ban azonban felülvizsgálták az ügyet, és az ünnep egynapossá vált.
Szimbólumok és szokások
Számos szokás a római vagy görög fesztiválok idejéből ered. Ide tartozik a virággyűjtés, a Május Királynő koronázása vagy a májusfa körbetáncolása. Az ezen a napon tartott sportok, ünnepségek mind a természet újjászületését és az ember termékenységét szimbolizálják. Spanyolországban például egy magas fenyőfát használnak májusfaként. Szalagokkal, gyöngyökkel és tojáshéjjal díszítik, és éneklés közben körbetáncolják.
Ha tehetjük, töltsünk időt családunkkal, barátainkkal ezen a napon is! Keressünk hagyományokat, próbáljuk ki a különféle szokásokat!
Forrás: www.timeanddate.com