Stroke-prevenció: „Ideje cselekedni!”

2011.07.14.

Stroke-prevenció: „Ideje cselekedni!”

Az Európai Parlament tagjai, az élenjáró betegszervezetek, és az orvosi szaktekintélyek átfogó EU stratégia létrehozását szorgalmazzák a szív-érrendszeri betegségek – és mindenekelőtt az Európai Unióban a legfőbb halálokok közé tartozó stroke – visszaszorítására.

Európai Parlament, Brüsszel, Belgium


Az egyes országok élenjáró betegszervezetei, orvosi és gazdasági szakértői nemrégiben beszámoltak az EU politikai döntéshozóinak a stroke megelőzését célzó kezdeményezéseikről, továbbá átfogó EU stratégia kialakítását szorgalmazták a szív-érrendszeri betegségek (CVD) és a stroke visszaszorítására – különös tekintettel a rizikófaktorokra, többek között a pitvarfibrillációra (PF). A munkaebéddel egybekötött vitán – amelynek házigazdái CECILIA WIKSTRÖM és ANTIGONI PAPADOPOULOU EP képviselők voltak – részt vett ISABEL DE LA MATA, JOHN DALLI EU biztos népegészségügyi kérdésekben illetékes tanácsadója is.

Európában jelenleg kb. 4,5 milliónyian szenvednek a stroke rizikófaktorai közé tartozó pitvarfibrillációban (PF), és ez a szám 2050-re várhatóan megkétszereződik . Ez a szívbetegség ötszörösére növeli a stroke kockázatát. A pitvarfibrillációban kialakuló stroke különösen súlyos lefolyású és rokkantsághoz vezet; a betegek fele a stroke-ot követő egy éven belül elhalálozik.
Az Egészségügyi Világszervezet a nem fertőző betegségekről szóló csúcstalálkozójának és „Az aktív időskor európai éve - 2012” közeledtével, az Európa szerte működő betegszervezetek és az EU döntéshozói összegyűltek, hogy megvitassák a stroke és legfőbb rizikófaktorai megelőzésének legfontosabb kihívásait és kezdeményezéseit.

ANTIGONI PAPADOPOULOU EP képviselő (S&D, Ciprus) megjegyezte: „Noha az Európai Bizottság jelenleg 25, szív-érrendszeri betegségekkel (CVD) kapcsolatos kutatási programot támogat 130 millió euróval , nincs egységes EU stratégia a CVD leküzdésére és a Tagállamok tevékenységének összehangolására sem dolgoztak ki terveket. Az Európai Parlament 2007-ben felszólította az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki stratégiát , ám ezidáig nem értek el kielégítő előrehaladást. Ideje cselekedni! Itt az idő, hogy valódi európai stratégia készüljön a szív-érrendszeri betegségek leküzdésére.”

„Az EU-ban működő betegszervezetek emberfeletti munkával igyekeznek ismertté tenni a stroke kockázati tényezőit. Ismerik a pitvarfibrilláló betegek valós problémáit és jól tudják, mennyire nélkülözhetetlen a prevenció,” tette hozzá CECILIA WIKSTRÖM (ALDE, Svédország) EP képviselő. „Ezt a remek munkát kell kiegészíteni az átfogó, az EU egészét felölelő stratégiával, mely milliók életét menthetné meg.”
A mai európai parlamenti ülésen meghallgatták az ALICE Italia Onlus, a Catalonian Stroke Union, a Belgian Stroke Council, a Stroke Alliance for Europe, a France AVC, a Fédération Nationale des Aphasiques de France, és a Stiftung Pflegebrücke betegszervezetek képviselőinek ajánlásait.
JAMES BEEBY, a Stroke Alliance for Europe képviselőjeként felidézte, hogy „…az előrejelzések szerint a stroke előfordulásának drámai növekedése várható Európa öregedő lakosságában. A következmények nem csak az egyes betegek életminőségét tehetik tönkre, hanem a családtagjaik, gondozóik és végső soron a társadalom egészének életminőségét is.”
Az eseményt a Boehringer Ingelheim támogatásával rendezték meg.

Jegyzetek a szerkesztőknek

Tudnivalók a pitvarfibrillációról (PF)

A PF világszerte a leggyakoribb a tartósan fennálló szívritmuszavarok között: a 40 évesnél idősebb felnőttek egynegyedén kialakul PF életük folyamán. A PF hatására a szívverés rendszertelenné válik – gyakran túl szapora lesz, vagy túlságosan lelassul. A pitvarfibrilláló betegek ötször nagyobb eséllyel szenvednek el stroke-ot, mint a nem pitvarfibrilláló egyének. A PF-hoz társuló stroke-ok rendszerint súlyosabb lefolyásúak és nagyobb fokú rokkantsággal járnak, mint a PF-val összefüggésben nem állók. Helyénvaló kezeléssel számos stroke megelőzhető, azonban sok beteg nem is tud veszélyeztetettségéről és ezért semmit sem tesz a stroke megelőzéséért.

Antigoni Papadopoulou
Antigoni Papadopoulou (született 1954-ben, a ciprusi Morfou-ban) ciprusi képviselő 2009 óta tagja az Európai Parlamentnek; az Európai Szocialisták és Demokraták csoportjához tartozik. Tagja a polgári szabadságjogok bizottságának és a MEP Heart Group-nak, továbbá helyettes tagként vesz részt a foglalkoztatási és szociális ügyek bizottságának munkájában. További tájékoztatásért kérjük, látogasson el a képviselő honlapjára: http://www.antigonipapadopoulou.com

Cecilia Wikström
Cecilia Wikström (született 1965-ben, a svédországi, Svanstein-ben) svédországi EP képviselő, a liberális csoport (ALDE) tagja. Immár a második ciklusát szolgálja az Európai Parlamentben. Tagja a jogi bizottságnak, továbbá helyettes tagja a polgári szabadságjogokkal és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottságának. További tájékoztatásért kérjük, látogasson el a képviselő honlapjára: http://www.folkpartiet.se/wikstrom

Európai Stroke Szövetség (Stroke Alliance for Europe)
A SAFE a betegek és gyógyítóik álláspontjának hathatós közvetítőjeként felszólítja az európai országok kormányait, hogy vállaljanak vezető szerepet a stroke-prevenció kiemelt egészségügyi feladattá tételében. A SAFE tagságát különféle európai, a stroke megelőzésével és a stroke-os betegek ellátásával foglalkozó betegszervezetek alkotják. További tájékoztatásért kérjük, látogasson el a szervezet honlapjára: http://www.safestroke.org/


Szakértőink

dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész



Bezár