A megfázást vírusos fertőzés okozza. A vírus az orron és szájon át kerül a szervezetbe, amely szinte bárhol leselkedhet ránk. Tulajdonképpen minden tárgy fertőzött lehet, ami a kezünk ügyébe kerül, éppen ezért fontos az elővigyázatosság. A legokosabb tanács a higiéniás szabályok betartása.
Tartsuk magunkat távol a már megbetegedett emberektől; még az otthonunkban is óvakodjunk a fertőzött családtagunktól. Legyen nálunk mindig papír zsebkendő, amibe tüsszögünk, majd használat után sürgősen dobjuk el. Érdemes gyakran kezet mosni, az ajtók kilincseit pedig fertőtleníteni. A megelőzés lényeges szabálya, hogy megfelelő táplálkozással jó kondícióban tartsuk magunkat, és a szokásosnál több folyadékot igyunk, mert a száraz szobai levegőben kiszárad a nyálkahártya. Szellőztessük gyakran a lakás helyiségeit.
A vírusok ellen nincsenek gyógyszerek. Az antibiotikumok csak a baktériumok ellen védenek, maradnak tehát a tüneti kezelések. A magas lázzal, a fej- és a végtagfájdalmakkal szemben a lázcsillapítók hatásosak, amelyek a fájdalmat is csökkentik. A megfázással járó betegségek kellemetlenek, de nem veszélyesek. Az influenza viszont magas lázzal jár, s különösen az idősebbek, a szív- és cukorbetegségekben szenvedőknek okozhat súlyos bajokat. Számukra az influenza elleni védőoltás a tanácsos, ezért feltétlenül forduljanak orvoshoz.
Berliner Morgenpost