A látható (manifeszt) vérzések okai
Amennyiben a székletben élénkpiros vér látható, legtöbb esetben a vastagbél utolsó szakaszából, a végbélből, a végbélnyílásból származik. A piros szín arra utal, hogy a vér friss, nem töltött időt a bélcsatornában, nem keveredett a béltartalommal, nem változott a színe, tehát nem emésztett anyagról van szó. Az aranyér vagy a végbél-repedés gyakran okoz ilyen vérzést.
A véres, nyálkás hasmenés gyulladásos bélbetegségre utalhat (colitis ulcerosa, Crohn-betegség), emellett bakteriális fertőzés is állhat a hátterében, de jelentkezhet a tehéntej fehérjéjére allergiás pácienseknél is, a bélelzáródás első tüneteként szintén felléphet.
Ha a vér a bélcsatorna felső szakaszából származik, feketére, sötétbarnára, hígra (magas víztartalom) változtatja a székletet. Mivel a gyomor és a vékonybél emésztő folyamatai megváltoztatják a vér színét, ezért látjuk szurokszerűnek. A szurokszéklet a nyelőcsőből, gyomorból, vékonybélből származhat, de véres vagy vörös, sötét ételek (hurka, nyers hús, vörösbor, áfonya, csokoládé), esetleg széntabletta is okozhat ilyen jellegű bélsarat.
A rejtett (occult) vérzés okai
A székletben szabad szemmel nem észlelhető, kis mennyiségű vér – akár otthon elvégezhető – teszttel mutatható ki. Sokféle rendellenesség adhat pozitív eredményt, ilyen lehet egy ártalmatlan szájüregi vérzés is. A széklet több pontjáról is érdemes mintát venni, hiszen előfordulhat, hogy nem egyenletesen keveredik a vér a bélsárral, emellett legalább két egymást követő napon meg kell ismételni a vizsgálatot. Gyanú esetén vizsgálatok sora igazolhatja a háttérben álló betegséget.
A székletben jelen lévő vér minden esetben kóros folyamatokra utal, de ezek egy része jóindulatú. A súlyos betegségek prognózisa annál jobb, minél előbb felfedezik, ezért érdemes rendszeresen önellenőrzést végezni, és szükség esetén orvoshoz fordulni.
Székletvér teszt
A székletvér teszt gyógyszertárban vény nélkül kapható, nincs szükség hozzá orvosi javaslatra, megelőző orvosi kivizsgálásra, beutalásra sem.
A modern teszt a korábbiakkal ellentétben nem igényel speciális diétát sem, ugyanis szelektíven mutatja ki az emberi vért. A gyomor-bél irritációt okozó gyógyszereket és a nagy mennyiségű alkoholt viszont kerülni kell a teszt elvégzése előtt legalább 48 órával.
A teszt alkalmazása egyszerű, nincs szükség hozzá egyéb reagensekre, tartályokra, a teszt dobozában minden szükséges eszközt megtalálható.
A teszt értékelésénél két rózsaszín csík megjelenése jelzi a pozitivitást, ha csak a kontroll csík jelenik meg, akkor az eredmény negatív. Mivel a daganatok szakaszosan véreznek, két teszt elvégzése javasolt két egymást követő napon. Ha bármelyik teszt pozitív, keresse fel háziorvost vagy forduljon gasztroenterológushoz!