Tévhit: a HPV-t nem lehet kiszűrni, mielőtt tünetei jelentkeznek.
Igazság: A legtöbb HPV vírust hordozó nőnél semmiféle tünet nem jelentkezik, de előfordulhatnak kiütésszerű göbök a hüvelyben, vagy a külső nemi szerveken, a méhnyakon, a hüvely bejáratánál, vagy a végbélnyílás környékén. A betegség bizonyos fajtái pedig kiszűrhetőek már a tünetek megjelenése előtt is.
Tévhit: a HPV nem veszélyes.
Igazság: a vírus nagyon is veszélyes lehet. Sok, megközelítőleg húsz fajtája fertőzheti meg a nemi szervek vagy a végbél tájékát. Kettő okoz nemi szervi kiütéseket, legalább kettő pedig a méhnyak rák kialakulásával is kapcsolatba hozható. Néhány fajtája olyan méhnyaki kiütéseket is okozhat, amelyről a nőnek tudomása sincs. A méhnyaki és nemi szervi kiütések csak elvétve okoznak fájdalmat, égő érzést, érzékenységet, vagy hüvelyi váladékozást, s csak ritkán viszketnek. Ha partnerünknek több szexuális partnere volt már, fokozottabb esélyünk van az HPV-vel való megfertőződésre, ezért különösen fontos az évenkénti orvosi vizsgálat.
Tévhit: a HPV nem kezelhető.
Igazság: más, szexuális úton terjedő vírussal ellentétben, mint a herpesz vagy a HIV, amelyek „megülnek” az idegvégződéseken, és bekerülnek a véráramba, a HPV okozta kiütések egy csoportban lokalizálódnak. Megfelelő kezeléssel a vírus a kiütésekből kiölhető, de a HPV megmaradhat a környező, kezeletlen bőrfelületen, így a kiütés visszafejlődhet.
A kiütések gyógyszerekkel, sebészi úton, elektromos kiégetéssel, vagy lézeres módszerrel távolíthatók el. A belső, méhnyaki kiütések kezelése bonyolultabb.