Napvédő szerek
A Föld ózonrétege a Földet körülölelő gáz halmazállapotú védőpajzs, amely elnyeli a káros UV sugarak jelentős részét. Az ember egészségét érintő ártalom jelentős részét ultraibolya (UVB) néven ismert sugarak okozzák. A beeső fény akár 80%-át is visszaverhetik az olyan felületek, mint a hó, homok vagy víz. Ezért nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük a helyet is, ahol a napsugár ér bennünket.
A fényre adott válaszreakciónkat bőrünk alapszíne határozza meg. Ismernünk kell a saját bőrtípusunkat. Természetesen rendelkezésünkre állnak a különböző fényszűrőkkel ellátott napvédő készítmények is. Ezek a termékek képesek megvédeni a bőrt az UV sugárzástól. Úgy működnek, hogy elnyelik, visszaverik, vagy szétszórják a fényt. A napszűrők általában két fő kategóriába sorolhatók: fizikai és kémiai hatóanyagok.
A fizikai hatóanyagok visszaverik és szétszórják az UV, a látható sugárzást; így a fény számára áthatolhatatlan réteget képeznek. A fizikai szűrők erősen ajánlhatók gyerekeknek, és az érzékeny bőrű felnőtteknek, különösen a napnak erősen kitett területekre, az orra, a fülekre és az ajkakra. A fizikai szűrők nem tetszetősek, bár a legújabb technikákkal sikerült szebb, a gyerekek számára „indiánfesték” benyomását keltő krémeket előállítani.
A kémiai szűrők az UV sugarak elnyelése révén védik a bőrt. Fontos tudni, hogy a napvédő ismételt alkalmazásával nem hosszabbíthatjuk meg a védettség idejét, ezért csak meghatározott ideig tartózkodhatunk a napon. A napvédő lehet vízhatlan, víznek és izzadtságnak ellenálló. Ez az oka, hogy a napvédőket úszás, vagy verejtékezés után rendszeres időközönként ismételten fel kell kenni, ezáltal biztosítva, hogy a fényvédelem folyamatosan fennálljon.
Napozási útmutató
Javasolt, hogy a világos bőrűek a mérsékelt égövön legalább 20-30 faktorú fényvédőket használjanak. A legjobb védelmet az UVA és UVB védelmet kombináló fényvédők biztosítják. A kémiai szűrőket tartalmazó készítményeket a napozás előtt mintegy 30 perccel kell felvinni, a fizikai szűrőket tartalmazó készítményeknél azonban nincs szükség várakozási időre. Az egyén típusa a legegyértelműbb mutató, amely alapján meghatározható a kívánatos napvédő.
Védőöltözékben
A gyermekkor különösen sebezhető időszak. A gyermekeket korán meg kell tanítani, hogy a túlzott napsütés ellen védekezni kell. A csecsemők és kisgyermekek számára természetesen megfelelő védőöltözetet és árnyékot kell biztosítani. A textíliák is biztosítanak fényvédelmet. Erről egyszerűen meg lehet győződni, úgy, hogy erős fény felé tartjuk, láthatjuk, hogy sötét árnyékot ad-e, vagy áttetszőt. A vizes, nyirkos ruha fényvédelme erősen csökken.
A védőöltözékhez a kalap és a napszemüveg is hozzátartozik! A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is segítség a nap káros sugarainak kivédésére. Természetesen a napsugárzás csúcsidejében (déli órák) senkinek sem ajánlatos a napra kifeküdni. A fentiek ismeretében a helyes védekezési gyakorlattal minimálisra csökkenthetjük kockázatot, és gondtalanul élvezhetjük a napozás előnyeit, valamint lelkünkre gyakorolt pozitív hatásait.