Mert sajnos, manapság minden ötödik európai ember szenved a napallergiától, s ez az arány egyre növekszik. Az UVA sugarak behatolnak bőrünk legmélyebb rétegeiig, ahol megtámadják a bőr rugalmasságáért felelôs elasztin és kollagén rostokat, s ezáltal felgyorsítják az öregedési folyamatot.
Nem kevésbé veszélytelenek az UVB sugarak sem: ők a felelősek a leégésért. A túlzott napsugárzás hatására a sejtekben kórosan felszabadulnak a szabad gyökök, s ez sejtkárosodáshoz, ráncosodáshoz, a bőr idő előtti elöregedéséhez vezet. Ma már napozókrémek garmadája segít abban, hogy bőrünk megfelelő védelmet kapjon. Szükség is van erre, hiszen a nap sugárzó ereje változatlanul mindannyiunk lételeme: növeli a vérben lévő oxigén mennyiségét, serkenti a vérkeringést, élénkíti a D3 vitamin termelését, s ezáltal erősíti csontjainkat. Egyben szabályozza szervezetünk biológiai óráját, valamint serkenti a hormontermelést, s végül esztétikus barnaságot is eredményez... Tanácsunk, hogy aki az idén sem tud ellenállni a hódító-szépítő nap sugarainak, az fogadja meg a napozás „tízparancsolatát”:
- Alaposan kenjük be magunkat a napozószerrel.
- Már otthon, a napozás megkezdése elôtt jó félórával olajozzuk be bőrünket.
- Ha huzamosabb ideig vagyunk a napon, többször is kenjük át testünket, hiszen a víz lemossa, a fürdőlepedő ledörzsöli rólunk a krémet.
- Tegyünk a fejünkre kalapot, sapkát.
- Az első napozásnál 15 percnél tovább ne engedjük süttetni magunkat.
- Ne napozzunk a legforróbb napszakban!
- Bármilyen típusú a bőrünk, fokozatosan változtassuk a különböző faktorszámú krémet, mindig a legmagasabb védelmet biztosítóval kezdjük a napozást.
- Napozás közben ajánlatos sok gyümölcsöt, zöldfélét enni, mert nagy melegben szervezetünk a szokásosnál lassabban emészt.
- Amikor már szép barnára sültünk, napolaj helyett használhatunk naptejet is.
- A napozáskor kiszáradt bőrt hidratáló krémmel, nyugtató, bőrpuhító balzsammal ápoljuk.