Az éjszakai bevizelésről

2010.10.19. - Írta: dr. Csontai Ágoston, urológus

Az éjszakai bevizelésről

Az egyéb tünettől nem kísért éjszakai ágybavizelés két éves korig természetes. A csecsemő észleli, hogy nedves a pelenkája és ezt nyugtalansággal jelzi. Később már érzékeli a vizelési ingert, hólyagját reflexesen üríti. Két éves kor körül érzi a késztetést, és ha idejében bilire ültetik, abba vizel. Az agyi kontroll és a vizelést elindító vegetatív idegi, valamint simaizom tevékenység teljes összhangja esetében bármikor felszólításra is tud vizelni.

Először napközben, majd éjszaka is kialakul a vizelettartási képesség. Amennyiben öt éves kor alatt egyéb tünet nincs (húgyúti infekció, fájdalmas vizelés) az állapottal „komolyan” nem kell foglalkozni.

Ezt követően a tartósan fennálló enuresis (éjszakai bevizelés) okát feltétlenül tisztázni kell. A részletes urológiai kivizsgálás során kizárjuk a szervi okokat. A vizelet fajsúlyának kiemelkedő szerepe van az éjszakai antidiuretikus hormon (ADH) kiválasztásának mennyiségi megítélésében. Megkérjük a szülőt, hogy az előzetes folyadék megvonást követôen (lefekvés előtt két órával a gyerek folyadékot ne fogyasszon), esti, éjjeli és reggeli vizeletet hozzon fajsúly meghatározás céljából. Ha a vizeletek fajsúlya nem éri el az 1020-s értéket, az éjszakai antidiuretikus hormon termelése csökkent.

Ilyenkor szoros ellenőrzés mellett igen jó eredményt tudunk elérni az esti folyadékfelvétel megszorításával. Nem szabad megfeledkezni a vizelés kondicionálásáról sem, amit a szakorvossal célszerű megbeszélni. Már néhány hetes kezelés után tapasztaljuk a kedvező eredményt és a betegek legnagyobb részénél a bevizelés megszűnik. A későbbiekben is szükséges a kialakított vizelési szokások betartása és az esti kevés folyadékfelvétel.


Szakértőink

Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus



Bezár