Az irodai munka nem veszélytelen

2014.07.03.

Az irodai munka nem veszélytelen

Azt hiszi, a számítógép mögött ülve a világon semmi károsodás nem érheti?
Ennél nagyobb tévedésben nem is lehetne!

Ülni egészségtelen
Hihetetlen, de igaz: akármilyen kényelmes is, az ülés hosszabb távon nagyon megterheli a gerincet, körülbelül olyan hatást gyakorol rá, mintha egy durván teletömött hátizsákkal gyalogolnánk rendíthetetlenül. Emellett miközben ülünk, olyan mozgásokat végzünk, amik alapesetben természetellenesek a test számára. Egy rosszul elhelyezett klaviatúra, egér vagy egy túl magas asztal is roppant káros terhelést róhat a végtagok ínjaira, ízületeire. És természetesen az sem mindegy, milyen széken ülünk, illetve hogyan: a görnyedés roppant káros. A monitor szöge sem mindegy: kifejezetten kerülendő a fejünknél magasabban elhelyezett képernyő.

Veszélyben a szem
A monitorok szemre gyakorolt negatív hatása közismert, ez ellen a szemüvegre rakott védőréteggel jól védekezhetünk, de a munkára vonatkozó jogszabályok is pontosan rendezik, mennyi pihenőidő jár a számítógép előtt töltött órák során. Emellett könnyítsük meg a saját dolgunkat: ne dolgozzunk vaksötétben. Mindemellett lehetőleg ne tükröződjön semmilyen fényforrás sem a képernyőn, nézzünk másfelé, és ami a legfontosabb, tartsunk néha szünetet. A szemnek is szüksége van pihenésre.

Egyéb rizikófaktorok
Egy munkahelyen számos tényező okozhat további káros következményeket: a neoncsövek sokakban – akár csak tudat alatt is – stresszreakciókat váltanak ki folyamatos vibrálásukkal, a légkondicionálókat pedig rendszeresen fertőtleníteni kell, mert egyébként baktériumtenyészetként üzemelnek. A fénymásolók egy része – szerencsére egyre kisebb része – ózont bocsát ki, amely szintén veszélyes lehet.

Öt perce mindenkinek akad
A fenti tényezők eredőjeként rendkívül lényeges, hogy néha álljunk fel és mozgassuk át magunkat, főleg a derekunkat, a csípőnket. Így megelőzhető az izmok fájdalmas letapadása, és a vérkeringésünk is frissül. Menjünk ki az épületből a levegőre, és tudatosan koncentráljunk arra, hogy lazítunk. Óránként néhány perc is elég – erre nem kifogás az, hogy nincs rá időnk, mert ennyi mindenkinek van!

Szakértőink

dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász



Bezár