Fogas kérdések

2012.01.22. - Írta: dr. Gerle János, fogorvos

Fogas kérdések

A betegek elsősorban esztétikai okokra hivatkozva fordulnak fogorvoshoz. A fogkő, a megtapadt ételmaradék, az ételekben, italokban lévő színező anyagok (kávé, tea, vörösbor stb.) hatására megváltoztatják a fog természetes színét.

Mi a fogkő, és milyen gyakran kell eltávolítani?

Dentalis plakknak nevezzük a fogak vagy a különböző fogpótlások felszínén megtapadó ételmaradékokat, amelyek csak erős mechanikus behatással távolíthatók el. Ha ezeket a felszíneket nem tisztítjuk megfelelően a plakkban lévő anyagok bomlástermékei és a nyálból kiválasztódó ásványi anyagok létrehozzák a fogkövet.
A fogkő különböző keménységű, a fog felszíneihez vagy a fogművekhez erősen tapad. A kialakult fogkövek károsítják a fog tartószerkezetét, először a fog körüli ép ínyszélt, majd a mélyebb rétegeket is. Állandó mechanikai irritációt és gyulladást tartanak fent, amelynek tünete az ínyvérzés, esetleg fájdalom. A kialakult nagy mennyiségű fogkövet fogkefével már nem lehet eltávolítani, csak a fogorvos vagy a vele együtt dolgozó fogászati higiénikus tudja megfelelően eltávolítani: ez a profeszszionális fogtisztítás. A fogorvosi vizsgálat alkalmával a fogorvosnak meg kell állapítania, hogy milyen mértékű a károsodás, és rendszeres (3-6 hónaponként) ellenőrzés alkalmával a fogkőeltávolítást, a fogfelszínek tisztítását elvégeznie. Így csökkenteni lehet az ínyszél és a fog tartószöveteinek károsodását.
Természetesen az esztétikai szempontok is fontosak, de ennél sokkal fontosabb a szájegészség megőrzése. Évente legalább kétszer el kell távolítani a fogkövet, de akiknél a fogkőképződési hajlam nagyobb azoknál évente többször is szükséges lehet. A jó szájhigiéne, a szájüreg egészségének megőrzése szempontjából rendkívül fontos, mert jelentős mértékben csökkenthető a fogszuvasodás, az íny és a nyálkahártya betegségek kialakulásának lehetősége.
 

Okozhat-e a hiányos fogazat gyomorpanaszokat?

A tápanyag feldolgozása a rágással és a nyálban lévő bontó enzimek segítségével már a szájüregben elkezdődik. A hiányos fogazat – különösen a rágófogak hiánya – nagyon sok probléma okozója lehet. A nem megfelelően megrágott, felaprított táplálék feldolgozatlanul, nagyobb darabokban kerül a gyomor-bélrendszerbe. Ez már önmagában is panaszokat okozhat. Azonban nem csak a fogak hiánya, hanem a fogak állapota is befolyásolja a szervezet egészségi állapotát. A fogbél elhalás, a gyökérhártya gyulladásával járó panaszok önmagukban is gócként jelentkeznek. A szervezet immunrendszerét jelentősen gyengítik, és a góc betegség jellemző tüneteivel, járnak, pl.: hajhullás, gyomorpanasz, bőrtünetek.
 

Igényelnek-e más ápolást a tejfogak, mint a maradófogak?

A fogazat egészségének megőrzése már kisgyermek korban is fontos feladat. Az első tejfogak általában a hatodik hónap és az első életév között jelennek meg. A fogáttörés azonban nagy eltéréseket mutathat. A fogzás fájdalommal és nyálfolyással, nyugtalansággal, ínyduzzanattal járhat. Már az első fogak megjelenésekor a fogmosást el kell kezdenünk. 1-3 éves korban az esti fürdéssel össze lehet kötni a fogmosást. Először játékos formában a szülő segítségével. Színes fogkefékkel, jóízű gyermekfogkrémekkel lehet rászoktatni a gyerekeket a fogmosásra. Később a gyermek önállóan próbálkozhat a fogmosással, utánozva a felnőtteket. Fontos, hogy a gyermek hozzászokjon a napi rendszeres tisztálkodáshoz, testápoláshoz, a fogmosást is beleértve. Később a közösségbe kerülés után is tovább kell gondoskodni a gyermek fogainak ápolásáról, és a rendszeres fogorvosi ellenőrzéséről. A lyukas tejfogakat is természetesen megfelelő kezelésben kell részesíteni.


Szakértőink

dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár