Kicsi szívem, nagy a szám

2011.07.26.

Kicsi szívem, nagy a szám

Kellemes nyáreste van. Éppen egy étteremben böngésszük az étlapot egy kellemesnek ígérkező családi összejövetel kezdetén. A mindeddig békésnek, sőt együttműködönek mutatkozó tipegő egy szempillantás alatt teljesen kifordul önmagából. Nem hajlandó visszaülni a székére, ellenben élvezettel rugdalja az asztalt, és teli torokból visít. A helyzet reménytelennek tűnik. Bármit is mondanánk, vagy tennénk, csak rontana a jelenlegi állapoton.

Gyermeke első hisztije valóságos sokk a szülő számára, még akkor is, ha volt már fül-, vagy szemtanúja más gyermekek hasonló jeleneteinek. A hisztik általában 18 hónapos kor körül kezdődnek, és eltarthatnak egészen 5 éves korig, sőt még tovább is.
A hiszti a gyermek válasza a frusztrációra. Kicsi szívével, lelkével többet, mást szeretne tenni, mint amire jelen állapotában képes, vagy mint ami pillanatnyilag engedélyezett a számára. Még nem képes szavakba önteni elkeseredettségét. A gyermek heves kitörése a szülőt felbosszantja, elkeseríti, kimeríti, holott csak azt kellene újra és újra emlékezetébe idéznie, hogy a hiszti a fejlődés természetes része.

„A gyermekem utálja a reggeli öltözködési ceremóniát. Mit tehetnék, hogy leszoktassam a hisztiről?”

Sok oka lehet a reggeli jeleneteknek. Lehet, hogy a gyerek még álmos, fáradt, nem pihente ki magát, éhes, még az éjszakai rossz álom hatása tartja fogva.
Egy békében, együtt elköltött reggeli sokat segíthet. Adja meg mindennek a maga módját, és szánjon a reggeli készülődésre elegendő időt. A kicsik elszántan törekszenek arra, hogy mindent egyedül csináljanak.
Ne segíts! Ugye ismerős? A siettetés, sürgetés csak konfliktusokhoz vezet. A kislányok (néha a fiúk is) szeretnek beleszólni abba, hogy aznap mit viseljenek. Biztosítson számára választási lehetőséget, kínáljon fel két-három ruhát. Nehezebb visszautasítani azt, amit ő választott.
 

„Hogyan bánjak a kisfiammal, aki minden alkalommal hisztit csap, ha vásárolni kell mennünk?”

Vonja be a vásárlásba. Döntsenek arról, mit vegyenek ebédre és uzsonnára. Akkor induljanak a nagy kalandra, ha a kicsi nem éhes vagy fáradt, különben elkerülhetetlen a végzet. Ültesse be a bevásárló kocsiba, beszélgessen vele, szórakoztassa. Ha mégis megtörténik a baj, vigye félreeső, csendes helyre, adjon neki időt arra, hogy megnyugodjon, távol a kíváncsi szemektől. Ön is maradjon nyugodt, s csak akkor folytassák a vásárlást, ha a vihar elvonult.

 

Minden erőmet össze kell szednem, hogy nyugodt maradjak akkor, amikor gyermekem hisztizik. Attól félek, egyszer elvesztem az önuralmam, s elcsattan egy pofon...„

A legtöbb szülő így érez. Mérges, vagy legalábbis bosszús gyermeke teljességgel érthetetlen viselkedése miatt. De vésse emlékezetébe: a hisztit legjobban úgy tudja kezelni, ha megőrzi lélekjelenlétét, nyugodt marad. A hiszti normális jelenség, és nem a rossz nevelés következménye. A gyermeke most nem bosszantani akarja magát, érzelmei túláradnak, s ezeket más módon nem tudja kifejezni. Gyakran a gyermek maga is megretten saját érzéseitől, amelyek elhatalmasodnak felette. Teljesen haszontalan észérveket keresni, maradjon mellette, próbálja a gyerek érzéseit szavakba önteni, majd biztosítsa őt szeretetéről úgy, hogy magához öleli.

 

„Az első gyermekem sosem hisztizett, de a második teljesen különböző. Miért?”

A gyerekek is különböző vérmérsékletűek, de az is igaz, hogy gyakran a második gyereknek kell a családban több frusztrációval szembenéznie. Meg kell harcolnia a szülők idejéért és figyelméért, fel kell dolgoznia azt a helyzetet, hogy a legkisebb a családban. Vonzó, de tiltott dolgok veszik körül, mint a nagyobb testvér játékai, iskolai könyvei. Az alaphelyzetéből fakadóan több türelmet igényel.

 

„Tehet-e a szülő valamit, hogy megelőzze a hisztit?”

A legtöbb hiszti végzetszerű. El kell fogadni, nincs mit tenni ellene. De sokat segíthetünk a következő ötletekkel.

  • Gondoskodjon arról, hogy gyermeke eleget aludjon, rendszeresen és változatosan táplálkozzon!
  • Ne szervezzen programokat alvás-és evésidő környékére, vagy ha a kicsi bal lábbal kelt fel!
  • A jó viselkedést fogadja lelkendezve, míg a hisztit próbálja meg figyelmen kívül hagyni!
  • Világos szabályokat állítson fel (minél kevesebbet!), és következetesen ragaszkodjon ezekhez!
  • A tiltást csökkentse a minimumra, a gyerek környezetéből távolítsa el a veszélyes tárgyakat!
  • Gondosan mérlegelje a gyerek kéréseit. Csatába csak igazán fontos ügyekben szálljon!
  • Gondolkozzon előre. Várható, hogy egy esős délután, amikor a gyerek beszorul a szobába, rosszak a kilátások. Hogy kieressze a fáradt gőzt, gondoskodjon fizikai aktivitásról!
  • Kínáljon fel választási lehetőségeket, például: a mese előtt, vagy utána mosol fogat? Inkább, mint hogy: Indulj fogat mosni!
  • Mindig idejében készítse fel a gyereket arra, mi fog következni. Lassan indulnunk kell. Nemsokára itt a vacsora, és így tovább.
  • Fogalmazza meg a gyerek érzéseit, ha az hisztizik: Te most azért vagy mérges, mert...
  • Végül: soha ne essen abba a csapdába, hogy megadja azt, amit a hisztivel ki akart harcolni. Helyette ölelje magához, szeretettel és csendes szóval nyugtatgassa!

Szakértőink

dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász



Bezár