Kié az utolsó szó?

2011.10.24. - Írta: dr. Piczkó Katalin, pszichiáter

Kié az utolsó szó?

Az emberi kapcsolatok egyik alapvető dilemmája: hogyan viselkedjek konfliktushelyzetben? Engedjek, mert nagyon fontos nekem a másik, a másikkal való jó viszony, a kapcsolat megőrzése, vagy keményen érvényesítsem a saját elképzelésemet, ne hagyjam magam, küzdjek meg, szálljak szembe az igazamért? Akár a kapcsolat rovására is...

Az első esetben tehát, ha engedek, hagyom a másik akaratát érvényesülni, s ezt rendszeresen megteszem (talán azért is, nehogy elveszítsem a másikat, mert maga a kapcsolat fontosabb számomra, mint bármilyen konkrét ügy, amiről vitatkozunk), rövidesen alárendelt helyzetbe kerülök, s a másik óhatatlanul fölém kerekedik. Nem azért mert ilyen „gonosz”, vagy „megátalkodott”, hanem csupán azért, mert minden kapcsolatban kialakul az egyensúlyi helyzet, gyakran lejátszódik a „dominancia harc”. Megszületnek a minták a problémás helyzetek kezelésére, amelyhez a pár újra és újra visszatér, s amelyen később aztán nehéz változtatni.

Hasonlít ez, a kutyáknál a falkavezérségért folytatott küzdelemhez. Ez a motívum, tudattalanul az emberi kapcsolatokban is jelentkezik, mi is észrevétlen felmérjük a másik erejét, s megvívunk nap, mint nap egymással. A küzdelem már óvodás korban elkezdődik. Mérei Ferenc pszichológus figyelte meg, hogy már kiscsoportos óvodásoknál is kialakulnak a szerepek: kik a dominánsak, kik a megadó viselkedésűek. A hagyományos családmodellekre a férfiúi dominancia volt jellemző, amely napjainkban sok családban teljesen megváltozott. Vannak párok, akiknek az egész élete erről a küzdelemről szól: melyikük a főnök, melyikük szava érvényesül, és kié az utolsó szó.

Ha nagyon alárendelődő, megadó vagyok egy kapcsolatban, folyamatosan alkalmazkodom a konfliktushelyzetekben, a másik megszokja, hogy mindig az ő akarata érvényesül, s én pedig folyamatosan vesztessé válok. Ráadásul ez a folyamat sokáig észrevétlen zajlik, mert mindenkinek „vakfoltja” van a saját működésére, kapcsolataira, s az egyensúlyi eltolódás olyan, számukra észrevétlen sötétben zajlik.

Kapcsolatainkban a fától nem látjuk az erdőt. Lehet, hogy a barátnőm kívülről felméri, szólnak a rokonaim, én még nem érzékelem a bajt.
Nézzük azt a variációt, amikor kellően domináns, önérvényesítő vagyok, és igenis elérem, hogy az én szavam érvényesüljön. A legtöbb esetben mindenki meg van győződve a saját igazáról, holott csak a valóság megítélésének szubjektív másságáról van szó. Meg lehetek győződve róla, hogy az adott dolog úgy helyes, ahogy én javaslom – pontosan azért, mert az én rálátásom, „szemüvegem” – MINTÁIM, ÉRTÉKRENDEM – ilyen.

Típusos eset: hol kell nyomni a fogkrémtubust? Az egyik azt mondja, hogy ésszerű, racionális, ha a végén. A másik azt mondja, mi a fenének kell ilyen jelentéktelen dologra energiát pazarolni – nem mindegy?! Hol van ez a világ alapvető, fontos dolgaihoz képest: ott nyomom, ahol éppen jól esik.
Ezeken a másfajta minták, értékrendek nyomán aztán a kapcsolatokat megkeserítő viták, konfliktushelyzetek alakulhatnak ki – különösen, ha az egyik fél megpróbálja látásmódját, hozzáállását a másikra kényszeríteni. Ha a nézeteltérésekben túlzottan én vagyok a domináns, azzal a jó érzéssel távozom, hogy elértem amit akartam! Az én szavam érvényesült! Győztem!
De valóban győztem-e?! Ugyanis minden ilyen győzelem, ha belegondolunk a kapcsolatunk szempontjából egy veszteség. Hiszen akit legyőztek – legyőzöttként, alkalmazkodva távozik a jelenetből – veszít a felém irányuló pozitív érzéseiből, valahol a lelke mélyén a felém irányuló szeretetből is.

A „csatát” megnyerem, a „háborút”, illetve a hosszú távú kapcsolatomat elveszíthetem. Az sem jó ha engedek, az sem jó hogy nyerek? Meg is védjem magam, mégse győzzem le a másikat? Hogyan tudjak „nyerő-nyerő” helyzetet kialakítani egy konfliktus kapcsán? Legközelebbi cikkünkben ezekről a lehetőségeinkről írunk: az eredményes konfliktuskezelésről.


Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter



Bezár