Mennyire káros a szolárium? I.

2014.02.20.

Mennyire káros a szolárium? I.

Európa egyre több országában tiltják meg a 18 év alattiaknak a szolárium használatát, egészségügyi okokból kifolyólag.
 

Angliában például már 2009-ben bevezették ezt a törvényt, mert borzasztóan megnőtt a fiatalok körében a bőrrákosok száma. Ugyanis, egy felmérés szerint, minden nap legalább két 35 év alatti fiatalnál diagnosztizáltak rosszindulatú melanomát, a bőrrák legveszélyesebb formáját. Hasonló volt a helyzet Skóciában és nem sokkal később beiktatták Észak-Írországban is.

Szoláriummal hatványozottan veszélyeztetve vagyunk. A rendszeres szolárium használata 35 év alatt közel 75%-al megnöveli a melanóma kialakulásának lehetőségét. Évente Angliában például átlagban 100 bőrrák halálesetet írnak a szoláriumok számláira. Nézzünk néhány téveszmét, ami a köztudatban elterjedt.

Szoláriumozás biztonságosabb, mint a napozás

Nem igaz! A szoláriumok nem a biztonságosabb alternatívája a napozásnak. Ugyanis, a szoláriumok ugyanúgy ultraibolya (UV) sugarakat bocsátanak ki, akárcsak a Nap. Így, ha UV sugaraknak vagyunk kitéve, és teljesen mindegy, hogy a Nap vagy a szoláriumágy által kapjuk, károsítja a DNS-einket a bőr celláinkban. Az is tény, hogy a szoláriumok UV sugarak erőssége 10-15-ször erősebb tud lenni, mint a déli napsütés.

Ha fokozatosan, rövid ideig használom a szoláriumot, sokkal biztonságosabban barnulok.

Ez sem igaz! Hiába vagyunk keveset szoláriumban, nem fogjuk tudni megvédeni a bőrünket a káros UV sugaraktól, és az öregedéstől. Ha rövid ideig használjuk, akkor sokkal nagyobb intenzitással fogja károsítani bőrünket.

Lebarnulva már védve vagyok a nap káros sugaraitól

Szintén nem igaz. Habár, a lebarnult bőr nyújt egy minimális védettséget, nem lényeges hogyan barnultunk. Ha nem figyelünk, hogyan barnulunk a természetes napon, szoláriumban sem fogunk szépen barnulni, mindegy mennyire vagyunk óvatosak.

Szükségem van a szoláriumra, a D-vitaminok miatt

Ez sem igaz! A D-vitaminokra szüksége van a szervezetünknek, amit a bőrünk előállít. De a megfelelő mennyiséget természetesen ételekből is be tudjuk vinni. Pár perc a napon és bőrünk elég D-vitamint termel, ezért nem érdemes szoláriumba járni. A legtöbb ember nyáron elég D-vitamint tud elraktározni, de ha aggódunk emiatt, együnk vitamin formájában és változtassunk étrendünkön.


Folytatjuk…
 


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár