5 jele, hogy kiégett a munkájában
Hogyan fogalmazhatnánk meg a kiégés jelenségét? Sajnos nincsen egy központi, elfogadott definíció a kiégésre. Korábban csak egy kimerültségi állapotnak tartották. Ma viszont már „krónikus munkahelyi stressz következtében kialakult szindróma” megfogalmazást is olvashatjuk.
Az állandó stressz elhízáshoz vezethet
Aki darázsderékra vágyik, semmiképp ne válasszon magának stresszes munkahelyet. Amerikai kutatók egy New York-i cég munkatársait vizsgálták, elbocsátásokat követően. A kutatók azt állapították meg, hogy a magasabb stresszfaktorral járó munkakörökben dolgozók testtömeg-indexe (BMI) magasabb volt a kisebb stresszel járó munkaköröket betöltő kollégáikénál.
Néha jobb munkanélkülinek lenni
Ugyan a világgazdaság lassan kilábalni látszik a válságból, a munkanélküliségi ráta napjainkban az egész fejlett világban magas. Az állásukat elvesztők lázasan keresik az új lehetőségeket, és hajlamosak elvállalni az első adódó lehetőséget – nem biztos, hogy helyesen. Aki kenyérgondokkal küzd, annak persze nehéz elmagyarázni, hogy egyes állások károsabbak lelki egészségünkre, mint a munkanélküliség idegőrlő bizonytalansága, pedig ez az igazság.
Ora et labora?
Több évtizedes követéses vizsgálataik eredményeit összegezte nemrég megjelent könyvében két kutatópszichológus, Howard Friedman és Leslie Martin. A szerzők arra a megállapításra jutottak, hogy a nagyjából kielégítő, folyamatos, stabil munka, illetve a hasonló minőségű házasság lehet a biztosíték arra, hogy öreg napjainkban is vígan pelenkázzuk dédunokáinkat.