A húsvétról – egy kicsit a nyuszin túlról

- Írta: DA

A húsvétról – egy kicsit a nyuszin túlról

Miközben a húsvéti készülődés közepette már mindenki megvásárolta a tojásokat, sonkákat, kalácsokat, rózsaburgonyákat, nárciszokat és csokoládéhalmokat, ám érdemes azt is átnézni, mit ünneplünk igazán – nyuszi nélkül.

A húsvét a kereszténység számára Krisztus kereszthalálának és feltámadásának ünnepe. Úgy tartják, ez éppen a zsidó húsvét, azaz a kivonulás ünnepével egy időben történt, hiszen ezt ünnepelte meg Jézus tanítványaival az utolsó vacsorán.

A katolikus hagyományban csütörtök az utolsó vacsora és a Getsemáné-kerti virrasztás napja: ekkor fogták el Krisztust és kezdődött meg szenvedése. A csütörtöki misében ezért lecsupaszítják az oltárt, kiviszik a virágokat, kinyitják a tabernákulumot, ami üres, nincs benne az oltári szentség, valamint esti virrasztást tartanak. Pénteken halálra ítélték Krisztust, aki a vállán felcipelte a keresztet a Golgota dombra, ahol aztán megfeszítették. Ezen a napon nem tartanak misét, legalábbis a szó hagyományos értelmében nem. A templomok teljesen díszítetlenek, lecsupaszítottak, az oltárszekrény üres, csengők helyett kereplőt használnak, a pap piros színű ruhát visel, ami a vértanúságot jelképezi. Ezzel a sivár hangulattal gyászolják az örök főpapot, aki áldozatot mutatott be népéért. Ostyát sem szentelnek, az áldozáshoz az előző nap megszentelt kenyeret használják. A szertartás részét képezi Krisztus szenvedéstörténete, a passió felolvasása, valamint a kereszt körmenetben történő behozatala, amely előtt a hívek kifejezik hálájukat. Délután keresztutat tartanak, a gyermekek számára akár ismeretterjesztő vagy játékos formában, a felnőttek számára inkább gyászoló megemlékezés ez. Ami az étkezést illeti, itt érkeztünk el a hamvazószerdával megkezdett negyvennapos böjtnek. E pénteken a hagyományok szigorúan veszik a húsmentes étkezést, az egyszeri jóllakást (ez táplálkozástudományi szempontból logikus alapokon nyugszik, hiszen a nagy húsvéti lakomát a gyomor egyfajta pihentetése előzi meg – de ez természetesen csak a modern korban fontos igazán).

Nagyszombaton Krisztus a sírjában feküdt, aminek következtében egészen estig folytatódik a gyász és a böjtölés. A templomokban ilyenkor lehetőség van meglátogatni a szent sírt, általában ennek folyamatos őrzését is biztosítják. Ez a nap az otthoni készülődés jegyében telik, a keresztény családok számára egyházilag engedélyezett, hogy a húsvéti ünneplést, vacsorát már az esti mise előtt, délután megtartsák. Ekkor jut hagyományosan főszerephez a húsvéti sonka, ami a böjt hústilalma után még különlegesebb fogásnak számít. Emellett a tojás, a friss zöldségek is mind az újjászületés, a feltámadás jelképei. A szombat esti feltámadási mise már tulajdonképpen a vasárnapi ünneplés részét képezi. Ez hagyományosan hosszú szertartás, este nyolc körül kezdődik és egészen az éjszakába nyúlik, ami ugyanakkor templomonként eltérő is lehet. A misén halleluja is felhangzik, amit csütörtök óta nem énekeltek, harangoznak, visszatér a templomba minden szín és élet. A misét nagy körmenet zárja. Vasárnap és hétfő, a két hivatalos ünnepnap egybeesik a keresztény kétnapos vallási ünnep idejével, ekkor ünnepi miséket mutatnak be.

Ha mást nem is, legalább a fentieket jegyezzük meg a húsvéti ajándékozás és családi örömünnepek közepette is – akkor is, ha nem vagyunk vallásosak.


Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész



Bezár