B5-vitamin
Vízoldékony vitamin, a szervezetben a bélbaktériumok is előállíthatják.
Hatásai: elősegíti a sejtek felépítését, létfontosságú a mellékvesék normális működéséhez, nélkülözhetetlen a szénhidrátok és zsírok energiává történő átalakításához, a máj zavartalan működéséhez, elősegíti a sebgyógyulást (külsőleg is alkalmazzák), fokozza az ellenállóképességet a fertőzésekkel szemben, csökkenti a fáradtságérzést és számos antibiotikum nem kívánt mellékhatását.
Hiányának következményei: gyomor, bélbántalmak, májkárosodás, csökken a bőr és a nyálkahártya ellenállóképessége, gátolja az őszülést.
Előfordulása a tápanyagokban: hús, teljes magvak, búzacsíra, búzakorpa, belsőségek (máj, vese, szív), barna rizs, élesztő, élesztőt tartalmazó készítmények, dió, nyers cukorsűrítmény (melasz).
B6-vitamin
Vízoldékony vitamin, az emésztés után nyolc órán belül kiürül a szervezetből. Három származéka van, amelyek együtt hatásosak.
Hatásai: a szénhidrátok, továbbá a fehérjék emésztése során keletkezett aminosavak testépítő anyagokká történő átalakulásának nélkülözhetetlen anyaga, segít megakadályozni a különböző ideg- és bőrbetegségeket, csökkenti az éjszakai izomgörcsöket (ha azokat nem a kálium-, vagy kalcium-hiány idézte elő), a kézzsibbadást (ha azt nem gerincbántalmak okozták), egyes ideggyulladásokat. Jelentős mértékben fokozza a szervezet ellenállóképességét a daganatos sejtek kialakulásával szemben. Természetes vizelethajtó.
Hiányának következményei: a fehérje anyagcsere károsodása elsôsorban májbetegségekben, vérképzési zavarok fokozódása, idegesség, álmatlanság, szédülés, fogyás, bőrgyulladások.
Előfordulása a tápanyagokban: tej, tojássárgája, élesztô vagy élesztőtartalmú készítmények, teljes gabonamagvak, zöldség-, és fôzelékfélék, burgonya, fejes káposzta, vöröshagyma, bab, borsó, rizskorpa, mák, napraforgómag, földimogyoró, marhahús.
B10-vitamin
Vízoldékony vitamin. Hőérzékeny, fôzéskor elbomlik.
Hatása: nélkülözhetetlen a vörösvértestek éréséhez (megakadályozza a vérszegénység kialakulását), elősegíti a fehérjék anyagcseréjét, egészségessé teszi a bôrt, legyengült állapotban fokozza az étvágyat, csökkenti a fekélyes fájdalmakat.
Hiányának következményei: vérképzési zavarok, súlyos hasmenés, étvágytalanság.
Előfordulása a tápanyagokban: sötétzöld levelű főzelékek, (paraj, karalábé), saláta, sárgarépa, élesztő, máj, tojássárgája, sárgabarack, sütőtök, bab, teljes búza- és barna rozsliszt.
B12-vitamin
Vízoldékony, nagyon kis adagban hatásos vitamin.
Hatása: elősegíti a vörösvértestek képződését és regenerálódását, megelőzi a vérszegénységet, növeli a szervezet energiáját, egészségesen tartja az idegrendszert, biztosítja a tápanyagok (fehérjék, szénhidrátok, zsírok) megfelelô felhasználását, mérsékeli az ingerlékenységet, fokozza a gyermekek növekedését, étvágyát, gyógyító hatású az övsömör kezelésében.
Hiányának következményei: vészes vérszegénység alakul ki, a szervezet is előállítja, a bélbaktériumok termelik, azonban nem szívódik fel és a széklettel kiürül.
Előfordulása a tápanyagokban: hús, máj, vese, tej és tejtermékek, tojás, eidami, ementáli sajt, ömlesztett sajtok, juhtúró, pékélesztő, csírázó búza.
B13-vitamin
Ásványi anyagokkal együtt vízben oldódik.
Hatása: a szervezetben a fehérjeszintézist, a test növekedését, a fejlődését irányítja, szerepe van a genetikus információk továbbításában és a cukor lebontásában. Szoros kapcsolatot létesít számos ásványi anyaggal, mert azok felszívódását a szervezetben történő hasznosulását elősegíti. Gyógyszerként is alkalmazzák ásványi sóit: (kalcium orotát) csontritkulás, csonttörések esetén, (magnézium orotát) érelmeszesedésben mozgósítja a koleszterint, rugalmasabbá teszi az érfalakat, fokozza a szívizom teljesítőképességét, (litium orotát) fejfájás, depresszió, mánia megszüntetésére, (cink orotát) az immunrendszer aktiválására, fertőzések, elhúzódó sebgyógyulás, (rézorotát) reumás gyulladások, vastagbélgyulladás, rosszindulatú daganatok tüneteinek csökkentése.
Hiányának következményei: minden olyan esetben, amikor a felsorolt hatások hiányoznak számolni kell a B13-vitamin hiányával is.
Előfordulása a tápanyagokban: természetes forrása elsôsorban a természetes körülmények között tartott tehenek teje és a tejbôl nyert savó.
B17-vitamin
B-vitamin származék, amely nem fordul elő az élesztőben. Rendkívül sok növény tartalmazza.
Hatása: feltételezik, hogy rákellenes hatása van.
Hiányának következményei: ugyancsak feltételezik, hogy a daganatos megbetegedések kialakulásában hiánya az egyik tényezô lehet.
Előfordulása a tápanyagokban: köles, alma, sárgabarack, őszibarack, cseresznye és szilvamag, barackmag (ennek napi mennyisége nem haladhatja meg a 10 szemet).