Harcos mandulák

Harcos mandulák

A „mandula” avagy tonsilla elnevezés – a közhiedelemmel ellentétben – egy speciális nyirokképződmény-típust takar, nem pedig egy konkrét szervre vonatkozik. A mandulák az emberekben és az emlős állatokban is megtalálhatók, feladatuk a szervezet kórokozókkal szembeni védekezőképességének fokozása.

A nyirokszövetből álló mandulák fellelhetők a szájpadláson (ezek másnéven a torokmandulák) illetve a fülkürtben is – mindkét helyen párosan fordulnak elő. Az orrmandula és a nyelvgyöki mandula önmagában álló, páratlan képződmény.
A mandulák együtt speciális védelmi vonalat alkotnak: feladataik közé tartozik a szájüregbe hatolt kórokózók azonosítása, a kórokozók ellen bevethető fehérvérsejtek képzése és mozgósítása, s nem utolsó sorban antitestek képzése is.

Az orr- és a garatmandulák gyulladása nem ritkán kapcsolódik köhögéssel járó megfázáshoz, felső légúti megbetegedésekhez. A kórokozók a legtöbb esetben cseppfertőzéssel terjednek, esetleg fertőzött tárgyakról vándorolnak a szájüregbe.

Mandulagyulladás

A mandulagyulladás nem ritkán vírusfertőzés következménye, illetve sokszor valamilyen baktérium, főképp streptococcus áll a betegség hátterében. A kenetvétel a kórokozó pontos azonosítását szolgálja.

A mandulagyulladás fő tünete a torokfájás, mely nyelési nehézséggel, fájdalommal jár, mely a fül felé is kisugározhat. A környéki nyirokcsomók duzzadtak, fájdalmasak lehetnek. A testhőmérséklet megemelkedik, a közérzet romlik.

A tüszős mandulagyulladás

A tüszős mandulagyulladás leggyakrabban streptococcus-fertőzés következménye. Ilyenkor fehér, apró foltok láthatók az egyébként a szokásosnál vörösebb torokban illetve a mandulák környékén. A nyelés fájdalmas, a beteg lázas, hasfájásra panaszkodik. Gyakori az étvágyalanság, a hányinger is. A nyirokcsomók duzzadtak, a mandulák pirosak, megnagyobbodottak.
Gyorsteszttel percek alatt pontosítható a diagnózis, szükség esetén az orvos a kenetvétel eredményével árnyalhatja azt tovább.A streptococcus-fertőzés jól kezelhető, azonban a kezelés elmaradásával akár súlyos szövődmények kialakulására is számítani lehet.
Mandulagyulladás többek közt a skarlátos megbetegedés részeként is jelentkezhet, melynek kövtkezménye vesegyulladás és reumás láz is lehet; a Streptococcus-A keltette mandulagyulladás súlyos esetben akár agyhártyagyulladást is okozhat – mindezek szerencsére kivédhetők az időben megkezdett antibiotikum-terápiával.

 

 


Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus



Bezár