Inkontinenciát is okozhat a gerincsérv

2011.08.19. - Írta: DÁ

Inkontinenciát is okozhat a gerincsérv

Noha a gerincsérvet is sérvnek hívjuk, orvosi értelemben nem kapcsolódik a hasi sérvekhez. Abban azonban közös a két rendellenesség-csoport, hogy pokoli kínokkal járnak, és az esetek többségében mindenképpen műtéti megoldásra van szükség a helyzet rendezéséhez.

A gerincsérv a csigolyák közötti porckorongok előboltosulását jelenti, amely fokozatosan kifejlődve nehézségeket okoz a végtagok mozgása terén, kellemetlen zsibbadáshoz vezet, netán éles, szinte elviselhetetlen fájdalomhullámokkal kínozza a betegeket. Amennyiben az előtüremkedő részek a gerincvelőből kétoldalt kilépő ideggyököket nyomni kezdik, az egyre komolyabb fájdalmak mellett akár inkontinencia-problémák is jelentkezhetnek a betegeknél. A fájdalom ebben az esetben tényleg roppant éles, a betegek gyakran lábra sem bírnak állni.

Akárcsak a hasfali sérvek egy részénél, a gerincsérv hátterében is húzódhat meg anatómiai adottság, azaz a kötőszövetek gyengesége. Szintén közös okcsoport a hasi sérvekkel a fokozott fizikai terhelés vagy különösen ennek rossz változata, sőt, akár egyetlen rossz mozdulat, rossz emelés is eredményezhet gerincsérvet. A jelentős túlsúly csak fokozza a kockázatot, hiszen ebben az esetben a gyakran amúgy is túlterhelt gerincnek még nagyobb tömeget kell cipelnie, az ágyéki rész pedig „előrehúzódik”. A probléma azonban messze túlmutat ezeken a tényezőkön, és alapvetően azzal függ össze, hogy az ember csigolyarendszerére és porckorongjaira a két lábon járás miatt lényegesen nagyobb terhelés nehezedik, mint amennyi elviselésére és mozgatására ezek eredendően alkalmasak lennének. Az egyéni adottságok a többséget megkímélik az ebből fakadó komoly problémáktól, ám nem véletlen, hogy élete során gyakorlatilag mindenkinek szembe kell néznie kisebb-nagyobb derékbántalmakkal. Ugyanígy az is ebből fakad, hogy a gerincsérv is jellemzően az ágyéki csigolyák között elhelyezkedő porckorongokat érinti.

Ami a műtétet illeti, a pokoli kínok miatt többnyire elkerülhetetlen, ám sajnos nem minden esetben hoz végső megoldást: az előboltosuló porckorong eltávolítása komoly beavatkozást jelent a gerinc struktúrájába, vagyis a környező részeken a beavatkozást megelőzővel szemben nagyobb esély mutatkozik arra, hogy újabb gerincsérv alakul ki. Mindenképpen kulcsfontosságú a csigolyák körül elhelyezkedő izmok előzetes és utólagos erősítése, így ugyanis gyorsabban és könnyebben felépülhetünk az operációt követően. Így a célirányos gyógytorna minden esetben alapvető a rehabilitáció során. Az új-zélandi eredetű McKenzie-módszer egyes elemeinek segítségével például jelentősen csökkenthetjük a kiújulás esélyeit.

Ritka esetben a gerincsérv tünetmentes, sem fájdalommal, sem egyéb nehézségekkel nem jár. Ezekben az esetekben a műtéti megoldás sem indokolt, hiszen a beteg jól érzi magát, nem keseríti meg mindennapjait a betegség.


Szakértőink

dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos



Bezár