Mindenki rémálma

2011.08.13. - Írta: DA

Mindenki rémálma

Még ha túlzás is a címbe foglalt kijelentés, annyi bizonyos, hogy a rossz lehelet valóban a hétköznapi érintkezés egyik legkellemetlenebb velejárója, amelynek azonban rengeteg oka lehet. Nem feltétlenül arra kell gondolni, hogy az illető nem mos fogat, az erős szájszag ugyanis komoly betegségek meglétére is utalhat.

Az esetek nagyrészénél természetesen a szájüregben keletkeznek a gondok, amiért az itt tenyésző baktériumok által termelt kénvegyületek a felelősek. A szájhigiénia hiánya mindenképpen kulcsfontosságú ebből a szempontból, de a száj kiszáradása szintén ilyen: többek között ez az oka a kellemetlen reggeli leheletnek is, mert éjjel csökken a nyáltermelés, így a baktériumok is jobban aktivizálódnak. Az alkohol szintén dehidratálja az egész testet, így a szájüreget is, de a legtöbb vírus következtében is fokozott szájszárazsággal kell számolnunk. Az ínygyulladás szintén a kellemetlen lehelet egyik fő okozója. Az ínyproblémák kiváltója szinte minden esetben a fogakra rakódott lepedék, ami nagyrészt baktériumokból áll: a gyulladás és a vérzékenység az immunrendszer védekezése során alakul ki, és ha tartósan fennáll, érdemes vele orvoshoz menni, ugyanis károsíthatja a fogak tartószerkezetét, ez pedig akár elvesztésükhöz is vezethet. Szintén szerepet játszhat a rossz lehelet kialakulásában a nyelv, amelynek egyenletlen felszínén számos baktérium tapadhat meg.

A problémákat a fenti esetekben viszonylag egyszerű kezelni: alaposan és körültekintően kell fogat mosni, különös figyelmet fordítva a fogközökre. Utóbbiak kizárólag fogselyemmel tisztíthatóak kellően kielégítő mértékben, de a fogak és az íny találkozása is kritikus terület, mert nagyon könnyen megtapadnak rajta a baktériumok. A hátsó őrlőfogak különösen gyakran lyukadnak ki, aminek oka pont nehéz tisztíthatóságuk, vagyis erre a részre is fordítsunk különös figyelmet. Mindenképpen ajánlott a szájzuhany használata is, amely nemcsak kisöpri a kórokozókat a nehezen elérhető helyekről, de masszírozza is a fogínyt, erősítve azt ezáltal.

Ami az egyéb okokat illeti, sok krónikus betegség okoz kellemetlen szájszagot, de például a felső légutak és az emésztőrendszer megbetegedései is tipikusan olyanok, amik rossz lehelethez vezethetnek. Jellemző ok még a rosszul záródó gyomorszáj is. Amennyiben környezetünktől azt a visszajelzést kapjuk, hogy kellemetlen a leheletünk, miközben alaposan odafigyelünk a szájhigiéniánkra, mindenképpen forduljunk orvoshoz!


Szakértőink

dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus



Bezár