Izraeli kutatók vizsgálódásaik során a kisgyermekeknél jelentkező étkezéssel kapcsolatos problémákat és alvási zavarokat vették górcső alá. A Pediatrics című orvosi, gyermekgyógyászattal foglalkozó szaklapban megjelent tanulmány szerint a gyerekkori étkezési rendellenességek és az alvászavarok majdnem minden tizedik család és gyermek életében jelentenek nehézségeket.
A kutatók úgy találták, legalább minden tizedik kisgyermek küzd „viselkedési álmatlansággal,” amely elnevezés az elalvás körüli nehézségeket, illetve az éjszakai felriadásokat foglalja magába, és amelyek általában fél éves kor körül már elkezdődhetnek.
Szintén majdnem minden tizedik kisgyermeknél jelentkeznek étkezési problémák, amelyek az evéssel kapcsolatos elutasító, ellenséges magatartásban, az étkezéssel kapcsolatos averzióban nyilvánulnak meg. A kisgyerekkori evészavar ráadásul gyakran nagyban gátolja a súlygyarapodást, amely csak tovább súlyosbítja az amúgy sem túl rózsás helyzetet.
Ami külön említésre méltó, hogy a szakemberek az evéssel kapcsolatos problémával küzdő gyerekek közel negyven százalékánál találtak alvási zavarokat is.
A viselkedési álmatlanság kezelése szülői feladat, amelyben a hangsúly az elalvás előtti rítusok és rutinok átszervezésén nyugszik. A jól körülírt, a kicsik számára is érthető szabályok felállítása és azok következetes betartása és betartatása sokat segíthet a problémán. Az étkezési problémák kezelésében a szakemberek az étkezések változatossá, színessé tételére, ugyanakkor a nyugodt környezet biztosítására helyezik a hangsúlyt.
A kutatók szerint a dolgok túlreagálása csak olaj lehet a tűzre, csakúgy, mint a szülői következetlenség a már meglévő szabályok betartását és betartatását illetően. A kutatók szerint a túlzott merevség, a szabályok tűzön-vizen való keresztülvitele sem feltétlenül megoldás.
Hazánkban nevelési tanácsadókban tevékenykedő szakemberek ingyenes segítségét kérhetik azok a szülők, akik úgy érzik, nem képesek úrrá lenni a gyermekkel kapcsolatos nevelési problémáikon.