Szalmonella fertőzésekről

- Írta: dr. Szabó Enikõ, tisztiorvos

Címkék: szalmonella
Szalmonella fertőzésekről

Világszerte, így hazánkban is – különösen nyári időszakban – még mindig jelentős a szalmonella okozta ételfertőzések száma. Ez a baktérium meglehetősen elterjedt a világban. Különböző állatok (rágcsálók, madarak, emlősök) hordozzák bélcsatornájukban, és ürítik környezetükbe a kórokozót.

Az ételekbe a fertőzött nyersanyagokkal, vagy a nem kellően tiszta edényekkel, eszközökkel, illetve a baktériummal fertőzött ember kezéről kerülhetnek a mikróbák. Az ételfertőzések döntő többségét a nem kellően hőkezelt húsból és nyers tojásból készült ételek fogyasztása okozza.

A megbetegedést súlyosabb esetben hányás, hasmenés, hasi görcs, magas láz jellemzi, de előfordul a kórokozó tünetmentes ürítése is. A betegség lappangási ideje 6-48 óra lehet.

Hogyan kerülhető el az ételfertőzés?

Már a bevásárláskor figyeljünk oda arra, hogy a nyers húsokat különítsük el a többi élelmiszertől. A hűtőszekrényben, mélyhűtőben történő tárolás során is gondoskodni kell az elkülönítésről.

A húst felhasználás előtt alaposan meg kell mosni. A baktériumok szaporodása ugyanis a felületen, a húsból kiszivárgó nedvben kezdődik, a lemosással nagyrészük eltávolítható. A fagyasztott húsoknál arra kell figyelni, hogy az ételkészítés előtt teljesen fel kell engedtetni. A még fagyott állapotú hús belsejében a maghőmérséklet a sütés, főzés során nem éri el a szalmonella elpusztításához szükséges hőfokot.

A nyers hús előkészítéséhez használt eszközöket, edényeket minél hamarabb mossuk el, lehetőleg fertőtlenítő hatású mosogatószerrel.

Csak tiszta, friss, ép tojást vásároljunk. A héjas tojást száraz, hűvös helyen, lehetőleg hűtőszekrényben kell tárolni felhasználásig. Ha a tojáson szemmel látható szennyeződés, vér, ürülék van, azt el kell távolítani.

A baromfi, sertés, stb. húsból készült ételeket mindig alaposan, megfelelő ideig kell sütni, főzni. A túl gyorsan, túl nagy hőfokon készített ételeknél csak az étel felszíne, külső rétege kapja meg a szükséges hőmérsékletet, a belsejében lévő hőfok nem éri el azt az értéket, ami a baktérium elpusztításához elegendő.

A nyers tojásból készült ételek (főzött tojásos sárgakrém, tejes vaníliás sodó, madártej, stb.) csak akkor tekinthetők biztonságosnak, ha a hőkezelésük alatt maghőmérsékletük legalább 2 percen át eléri a 70C°-ot. Ezért például a rántottát, tükörtojást addig kell sütni, amíg a fehérje és a sárgája is megszilárdul.

A hőkezelés nélkül készítendő tojásos ételeknél (tatár beefsteak, majonéz, tartármártás) a technológiai műveletek gyors lebonyolításával, a készítmény hűtve tárolásával csökkenthető a kockázat.

A majonézt, tartármártást célszerű megfelelően savanyítani (pH 4), mert a savas vegyhatás gátolja a baktériumok szaporodását. A tartármártás készíthető pl. a kereskedelemben kapható, biztonságos eljárással készült majonéz felhasználásával is.

A hőkezelés nélküli, illetve gyengén hőkezelhető tojásos ételeket minél hamarabb fogyasszuk el, lehetőleg más napra ne tegyük el azokat. Kisgyermekeknek, betegeknek, időseknek csak jól hőkezelhető tojásos ételeket adjunk.

A szalmonella ételfertőzés megelőzésében az általános tisztaságnak is jelentős szerepe van. Az ételkészítéshez használt edények, eszközök mindig legyenek tiszták, épek. Az ételkészítés megkezdése előtt mindig mossuk tisztára kezünket.

Néhány fontos jótanács:

  • Csak friss, ép, tiszta tojást vásároljunk, amit felhasználásig tartsunk hűtőszekrényben!
  • Törött, horpadt tojást ne használjunk fel, vagy csak olyan ételhez, amelyben legalább 10 percig főzzük!
  • Ha feltörjük a tojást, mellőzzük a tojásfehérje maradékának ujjal történő kitörlését, a kórokozó baktériumok ugyanis gyakran eljutnak a héj alatti hártyáig!
  • Kerüljük a nyers, vagy gyengén hőkezelt tojással készülő ételek készítését: pl. krémes lepény, madártej, stb. Ha mégis ilyet készítünk, gyorsan hűtsük ki, majd azonnal tegyük hűtőbe – lehetőleg ne a nyershús alá –, és hamarosan fogyasszuk el. Ne maradjon belőle másnapra.
  • Kisgyermekeknek, idős beteg embernek a tojásételt csak alaposan megsütve, vagy főzve adjuk.

Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász



Bezár