Coli baktériumok okozta fertőzés
A baktériumok nem megfelelő egyéni tisztaság, higiéné esetén, illetve elégtelen víztisztítás miatt kerülnek az élelmiszerekbe és az ivóvízbe. Tünete az enyhe hasmenés. Gyakori, ám két-három napnál nem tart tovább.
Staphylococcus okozta fertőzés
Olyan gennykeltő baktériumok, amelyek hőálló méreganyagai a belet támadják meg. A fertőzés súlyos hányással kezdődik, ezt erős hasmenés követi. Jellemző a kínzó hascsikarás.
Vírusfertőzés
Tünete az erős hányással, fejfájással és izomfájdalmakkal járó, heves hasmenés. Láz, nátha, torokgyulladás, is társulhat hozzá. A betegség egy hétig is elhúzódhat, a gyógyuláshoz ágynyugalom szükséges.
Campylobacter fertőzés
Fertőzött élelmiszerek és ivóvíz váltja ki. Tünetei: láz, hidegrázás, hasi fájdalom, akár naponta húszszor is vizes hasmenés, hányás, náthához hasonló panaszok.
Szalmonella fertőzés
Közvetlen érintkezéssel, a már megbetegedettek székletének közvetítésével, szennyezett élelmiszerrel kerül a szervezetbe (így például újramelegített étel, nem teljesen átsült szárnyas, tojás, majonézes saláta, édesség, tejtermék). Tünete a hirtelen fellépő rosszullét és émelygés, hányás, hascsikarás, súlyos, kínzó hasmenés. Gyakran kíséri láz.
Tífusz, paratífusz, súlyos szalmonella fertőzés
Okozója szennyezett ivóvíz és élelmiszer. Szorulással, fokozatosan emelkedő lázzal, fejfájással, hörghuruttal kezdődik. A második héten a láz eléri a 40°C-ot, a testen kis piros foltok jelennek meg. Csak a harmadik héten jelentkezik a hasmenéses széklet.
Bakteriális vérhas
Szintén szennyezett ivóvízzel, vagy élelmiszerrel jut a szervezetbe. Lázzal, erős, görcsös hasi fájdalommal kezdődik. Gyakori hányás, véres-nyákos, híg-vizes székletürítés, általános legyengülés követi.
Ha megbetegedtünk
A bélfertőzések kockázatát nyáron az utazások, a hiányos higiénés viszonyok, a hasmenés járványos terjedése növelik. Így a lehető leghatékonyabb megelőzés a higiénés rendszabályok fokozott betartása. Ha megbetegedünk legfontosabb a diéta, vagy a koplalás, bő folyadékbevitel mellett (édes tea, gyógyvíz, gyümölcslevek).
A gyümölcsök káliumot tartalmaznak, a cukor pedig elősegíti a súlyos hasmenéssel vesztett ásványi sók felszívódását. Naponta kétszer egy késhegynyi konyhasót is el kell fogyasztani – folyadékban feloldva, de legegyszerűbb, ha a gyógyszertárakban folyadékpótlásra összeállított készítményt használunk.
A hasmenés és a hányás a kórokozók és a mérgező anyagok kiürülésének természetes módja, ezért értelmetlen enyhébb esetekben székfogót bevenni. Nagyon fontos a pihenés, ám ha a hasmenés diéta mellett is három napnál tovább tart, feltétlenül forduljon orvoshoz.