A suttogás ugyanúgy megterheli a hangszálakat, mint a kiabálás
Sokan úgy próbálják óvni a hangjukat, hogy direkt halkan, suttogva beszélnek, pedig a szakemberek egy része szerint ez sokkal károsabb a gégére nézve, mint a normális beszédhang. Nem véletlen, hogy a torokspecialisták a professzionális énekeseknek is azt tanácsolják: lehetőleg ne suttogjanak.
A beszédre is kihat a Parkinson-kór
A köztudat általában a motorikus készségek romlását kapcsolja a Parkinson-kórhoz, pedig a betegségben szenvedők emellett gyakran szenvednek depressziótól, különböző félelmektől és vizelet-visszatartási problémáktól is. A kór a beszédkészséget is jelentős mértékben károsítja.
Hogyan beszélgessünk afáziában szenvedőkkel?
Afázia alatt az agyi sérülések következtében kialakuló beszédzavarokat értjük, melyeknek többféle megnyilvánulási formája is lehet. A családtagok, barátok számára gyakran igen komoly nehézségeket okoz, amikor beszélgetni próbálnak afáziában szenvedő hozzátartozójukkal, ismerősükkel. Miként kommunikálhatunk legkönnyebben a betegekkel?
Folyamatosan kutatják az afázia pontos okait
A tudósok régóta próbálják felfedni azokat a mélyben meghúzódó okokat, amelyek az afázia bizonyos tüneteit okozzák. A kutatások célja annak megértése, miként károsítja az agy egyes részeinek sérülése a beszédhez és annak megértéséhez szükséges képességeket. Az eredmények igen hasznosak lehetnek az afázia különböző fajtáinak kezelésében, hiszen a terápia az egyes esetekben – a probléma okától függően – nagyban eltérő lehet.