Maszkok bálja
A farsang a tavaszvárás pogánykori, igen változatos képet mutató ünnepeiből nőtt ki, gyakorlatilag a zajos mulatozás, a tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom és az advent lezárulásával, a párkeresés, udvarlás időszaka. Ahogy Goethe mondta, “a karnevál olyan ünnepség, amit voltaképpen nem is a népnek adnak, hanem a nép adja magamagának”.
Farsangi arcfestés gyerekeknek: kutyus
A gyerekek imádják az arcfestést, mert pillanatokon belül bohóccá, pillangóvá, macskává vagy hercegnővé változhatnak. Farsangkor különösen jó móka az arcfestés, de színesebbé, hangulatosabbá tehetjük vele a születésnapi partit, a gyereknapot vagy a szürke, esős hétköznap délutánt is. Hogyan válhat gyermekedből aranyos kiskutyus?
Farsang kereszténységen innen és túl
Az európai keresztény kultúrákban - nagy pszichológiai bölcsességről téve tanúbizonyságot - valamikor a középkor derekán kezdték országosan féktelen vigassággal, jelmezes mulatsággal, nagyszabású evés-ivással kompenzálni az elkövetkező hosszú és mindenkire nézve kötelező nagyböjti önmegtartóztatást.
A Saturnáliáktól a busójárásig
A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó időszak jelölésére szolgáló farsang szavunk a germán Fasching – a böjt napját megelőző, húshagyókeddi éjszakát jelölő – kifejezésből származik. Egy másik etimológiai érvelés szerint a kifejezés a szintén germán fasen, faseln – lódítani, fecsegni – igében gyökerezik. Ezen túl, a harmadik magyarázat szerint a farsang szó a szintén német „vaschang” kifejezésből eredeztethető: azokat az embereket...