A fokhagyma dicsérete

2012.06.17.

A fokhagyma dicsérete

Minden gerezdje csodatevő hatóanyagokat tartalmaz, amelyek enyhítik a gyulladást, tisztítják a vért, vírus- és baktériumölő hatásúak. Sokféle betegségnél ki lehet próbálni, olyan szer, amivel nem ártunk, csak használunk.

  • Cukorbetegeknél a fokhagyma rendszeres fogyasztása csökkenti a vér cukorszintjét.
  • Fülfájás enyhítésére is használhatunk fokhagymaolajat. Ezt házilag is elkészíthetjük: néhány gerezd fokhagymát összezúzunk, olívaolajba tesszük (jó a hidegen sajtolt napraforgóolaj is), üvegbe öntjük, lezárjuk, és néhány napig szobahőmérsékleten tartjuk. Kétévesnél fiatalabb gyereknél ne alkalmazzuk.
  • Lázas, influenzás, hurutos betegeknek, de egészségeseknek is ajánlható a fokhagyma mézzel. Egy-két fej fokhagymát hámozás után összezúzunk. Kis lábasban összeforgatjuk annyi mézzel, hogy sűrű, jól kavarható legyen. Takaréklángon, állandó keveréssel aranyszínűre sütjük. Naponta több kanálnyit adunk felnőttnek, gyermeknek. Így a fokhagyma hatása megsokszorozódik.
  • Ha gyakran hideg a keze, nehezen mozognak az ujjai, valószínűleg érrendszeri problémája van. A fokhagyma természetes hatóanyagai folyékonyabbá teszik a vért, csökkentik a koleszterinszintet, megakadályozzák az érfalban a lerakódások keletkezését.
  • A sok ólom, amit közlekedéskor a benzingőzzel „beszerzünk”, káros az egészségre, magas vérnyomást okoz. Szervezetünkben jótékony szűrő lehet a fokhagyma, hisz képes a nehézfémeket lekötni.

A fokhagymát szerető embereknek, a gyógyulni kívánóknak, s azoknak, akik nem állhatják erős, átható illatát, jó hír, hogy már tabletták formájában is adagolható a hatóanyag.

Fokhagymás kenyér

Hozzávalók: egy zsúrkenyér, 10-15 dkg vaj, só, zúzott fokhagyma ízlés szerint (vagy fokhagymás só).
A vajat a fokhagymával és a sóval puhára kikeverjük. A zsúrkenyeret felszeleteljük oly módon, hogy a szeleteket nem vágjuk végig, a kenyér alsó része egyben marad. A szeletek felületét mindkét oldalról bekenjük fokhagymás vajjal, s a kenyeret alufóliába csomagolva forró sütőbe tesszük. Amikor a megolvadt vaj beszívódott a forró kenyérbe, fogyaszthatjuk.
Jó étvágyat! 

Mi­re jók a ros­tok?

Rostanyagoknak nevezzük az élelmiszereknek azon részeit, amelyeket a szervezet nem tud értékesíteni. Ezeket a baktériumok a vastagbélben elbontják, illetve a széklettel kiürülnek. A rostok „jóvoltából” az étel tovább tartózkodik a gyomorban, így az ember hoszszabb időn át jóllakottnak érzi magát. Ez az értékes tulajdonságuk a fogyókúrában jól használható, ám a rostoknak sokáig nem tulajdonítottunk jelentőséget a táplálkozásban, hiszen a szervezet nem dolgozza fel őket. A legújabb kutatások azonban kimutatták, hogy a rostban gazdag étrend jóval kedvezőbb hatással van egészségünkre, mint azt korábban sejtettük. Az élelmiszerek rostjai azért fontosak, mert vizet kötnek le a bélsárban, ezáltal a széklet mennyisége nő és lágyabb lesz. Így a bélműködés rendszeressé válik, a székletürítés nem okoz kényelmetlenséget, és a táplálék gyorsabban halad át a beleken. A rostok ennélfogva megelőzik, illetve megszüntetik a székrekedést, és feltételezhető, hogy a rostban gazdag étrend csökkenti a vastagbélgyulladás, a vakbélgyulladás és a bélrák kialakulásának valószínűségét. A feladat igen egyszerű: két evőkanál búzakorpát kell a napi étrendünkbe iktatni. Fogyaszszunk sok friss gyümölcsöt és főzelékfélét (nyersen vagy félig megfőzve, lehetőleg hámozás nélkül), teljes őrlésű gabonát (müzlit, kenyeret), aszalt gyümölcsöt (mazsolát, szilvát, sárgabarackot), s a táplálkozást változatossá teheti különféle vitaminokban és rostokban gazdag italok fogyasztásával.


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus



Bezár