Gyulladásos megbetegedések
Gyermek-, és fiatalkorban a prosztata betegségei igen ritkák, csak elvétve fordul elő valamilyen fejlődési rendellenesség. A nemi élet kezdetét követően aztán egyre gyakoribbá válnak a prosztata gyulladásos megbetegedései. Ennek oka, hogy a nemi élet során különböző kórokozók (leggyakrabban baktériumok) jutnak be a húgycsőbe. Gyakori, hogy a partnernél ezek a baktériumok nem okoznak jelentős tüneteket, a férfiaknál viszont a húgycsövön át fölfelé vándorolnak, és gyulladást váltanak ki. Amíg csak a húgycső gyulladt, addig a fő tünet a húgycsőből való váladékozás és a vizeléskor érezhető égő érzés. Ekkor még a fertőzés általában könnyen, gyorsan és véglegesen gyógyítható. Ha a férfi ilyenkor nem fordul azonnal orvoshoz, akkor a kórokozók néhány nap alatt általában a prosztatába is bejutnak, és gyakori vizelési ingerek, alhasi fájdalmak jelentkeznek. Súlyosabb esetben a heveny prosztatagyulladás lázzal is járhat. Ekkor már csak hosszas antibiotikum kezeléssel lehet a fertőzést megszüntetni, és még így is gyakori, hogy idült prosztatagyulladás alakul ki. Ugyancsak ez a következménye a nem, vagy helytelenül kezelt eseteknek is. Ilyenkor az enyhe vizelési panaszok (gyakori vizelés, égő érzés stb.), valamint a bizonytalan alhasi, gáttáji fájdalmak a jellemzőek.
A gyógyuláshoz hónapokon át tartó speciális antibiotikum kezelés és nemegyszer más kiegészítő kezelés szükséges, például jó hatású a rozspollen tartalmú Pollstimol-Cernil alkalmazása. Sajnos a legkorszerűbb és legalaposabb kezelés mellett is gyakori a gyulladás kiújulása. Idült prosztatagyulladás esetén a panaszok visszatértét, vagy fokozódását meghűlés, nemi élet, fűszeres ételek idézhetik elő. Nem ritka ilyenkor a partner fertőződése a nemi együttlét során, és ugyancsak gyakori a csökkent termékenyítőképesség is.
A fiatalkori prosztatagyulladás és az időskori prosztatarák között azonban nem sikerült összefüggést kimutatni.
Jóindulatú megnagyobbodás
Ötven éves kor körül kezdődik és hatvan éves kor felett válik gyakorivá a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. A mirigy növekedését mai tudásunk szerint az idős korban bekövetkező hormonális változások okozzák. A megnagyobbodott prosztata nyomja a húgycsövet és a hólyagot, ezért a leggyakoribb panasz ilyenkor a vizelés gyakoribbá válása, rendszeres éjszakai vizelés megjelenése, a vizelés erejének, sugarának a csökkenése. Minden esetben alapos vizsgálat szükséges, hogy a jóindulatú megnagyobbodást elkülönítsük a prosztataráktól. Amennyiben a megnagyobbodás jóindulatú volta igazolódik, akkor enyhe tünetek esetén ma már többféle gyógyszeres lehetőség is van a panaszok csökkentésére.
Ha az idős férfi nem törődik a fokozódó vizelési panaszokkal, akkor nemritkán egyik napról a másikra elakad a vizelete, és katétert kell behelyezni a vizelet elvezetése céljából. Ekkor általában már csak műtét útján távolítható el a megnagyobbodott prosztata és a sikeres műtétet követően lehet megszabadulni a katétertől is. Ma már számos vágás nélküli műtéti lehetőség is rendelkezésre áll, de a műtét módját a mirigy mérete és elhelyezkedése is befolyásolja. Mindenesetre a jóindulatú prosztata megnagyobbodás jól gyógyítható betegség.
Rosszindulatú sejtek
Idősebb korban nem ritka, hogy a prosztatán belül egyes mirigyekben rosszindulatú sejtek jelennek meg, és ez évek alatt prosztatarák kialakulásához vezethet. Ez a férfiak egyik leggyakoribb rosszindulatú daganata. A panaszok teljesen megegyeznek a jóindulatú megnagyobbodáskor észleltekkel, tehát ezek alapján nem lehet a két betegséget elkülöníteni. Annál inkább a prosztata tapintásával, mivel a rákos prosztata jóval keményebb tapintású. Ugyancsak segíti az elkülönítést egy speciális vérvizsgálat, a PSA teszt.
A kis kiterjedésű, kezdeti prosztatarák esetében a sebészi eltávolítás az esetek nagy részében végleges gyógyulást eredményez. Ugyancsak hatékony a sugárkezelés. Amennyiben a daganat teljes mértékben nem távolítható el sebészi úton, akkor gyógyszeres kezelést lehet végezni, ezzel is hosszú évekig biztosítható a beteg jó állapota.
Panaszaival rögtön forduljon orvoshoz
Remélem, hogy a leírtak alapján mindenki számára világossá vált, hogy a prosztata betegségei a panaszok jelentkezésekor általában kevesebb kellemetlenséggel járó módon és hatékonyan gyógyíthatóak. Ha csak súlyos panaszok esetén kerül felismerésre a baj, akkor hosszantartó, nem egyszer műtéti kezelés válik szükségessé. Ezért is fontos, hogy a legenyhébb vizelési panasszal is forduljunk urológushoz.
Mivel a prosztatarák gyakran csak későn okoz érezhető vizelési panaszokat, amikor már nem gyógyítható, csak kezelhető, ezért ötven éves kor felett világszerte rendszeres, évenkénti urológiai szűrővizsgálatot javasolnak. Az urológiai vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas, ennek ellenére az erősebb nem körében még mindig érezhető bizonyos tartózkodás, idegenkedés. Mindenkinek saját magának kell döntenie arról, hogy ezt az idegenkedést félreteszi és urológushoz fordul, vagy a prosztatarák jelentős kockázatával kíván együtt élni.