A prosztata megbetegedése

2013.01.16. - Írta: dr. Fekete Ferenc, urológus

Címkék: prosztata
A prosztata megbetegedése

A prosztata egy gesztenye nagyságú mirigy. Közvetlenül a végbél és a húgyhólyag között helyezkedik el és a vizeletet a hólyagból kivezető húgycsövet veszi körül. Fő szerepe, hogy a herékben termelődő spermához adalékként mirigyváladékot termel, amely a spermiumok mozgását segíti elő. 

A prosztata betegségek vizsgálatát és kezelését világszerte urológus szakemberek végzik. Fiatalabb korban a gyulladásos megbetegedései a jellemzőek, 50 éves kor felett válik gyakorivá a mirigy jóindulatú megnagyobbodása (BPH), és idősebb korban sajnos nem ritka a prosztatarák sem. A mirigy a végbélbe vezetett gumikesztyűs ujjal jól tapintható, így észrevehető esetleges megnagyobbodása, gyulladása, vagy daganatos elváltozása. Amennyiben a panaszok, vagy az ujjal végzett vizsgálat alapján eltérés valószínűsíthető, akkor ultrahangvizsgálat, a vizeletáramlás mérése vagy speciális laboratóriumi vérvizsgálat (PSA) válhat szükségessé.
Ötven éves kor körül kezdődik és hatvan éves kor felett válik gyakorivá a prosztata jóindulatú megnagyobbodá­sa. A mirigy növekedését mai tudásunk szerint a férfiaknál bekövetkező hormonális változások okozzák. A megnagyobbodott prosztata nyomja a húgycsövet és a hólyagot, ezért a leggyakoribb panasz ilyenkor a vizelés gyakoribbá válása, rendszeres éjszakai vizelés megjelenése, a vizelés erejének, sugarának a csökkenése.

Minden esetben alapos vizsgálat szükséges, hogy a jóindulatú megnagyobbodást elkülönítsük a hasonló tünetekkel járó prosztataráktól. Amennyiben a megnagyobbodás jóindulatú volta igazolódik, akkor enyhe tünetek esetén ma már többféle gyógyszeres lehetőség is van a panaszok csökkentésére. Ezek közül leghatásosabbak az úgynevezett „alfa-blokkoló” hatású szerek. Ezek nemcsak egy-két nap alatt csökkentik a prosztata megnagyobbodás okozta vizelési a panaszokat, de ráadásul a magasabb vérnyomást is jótékonyan befolyásolják. Erősítik a vizelet ürülésének az erejét, csökkentik a vizelés gyakoriságát, javítják a hólyag kiürülését. Mindezen jótékony hatásokat azonban csak folyamatos alkalmazás mellett fejtik ki. Hatékonyságuknak köszönhetően ma már egyre ritkában van szükség a prosztata megnagyobbodás műtéti kezelésére.

Ha azonban az idősödő férfi nem törődik a fokozódó vizelési panaszokkal, akkor nemritkán egyik napról a másikra elakad a vizelete, és katétert kell behelyezni a vizelet elvezetése céljából. Ekkor általában már csak műtét úján távolítható el a megnagyobbodott prosztata és a sikeres műtétet követően lehet megszabadulni a katétertől is. Ma már számos, vágás nélküli műtéti lehetőség is rendelkezésre áll, de a műtét módját a mirigy mérete és elhelyezkedése is befolyásolja. Mindenesetre a jóindulatú prosztata megnagyobbodás jól gyógyítható betegség. A BPH gyógyszeres kezelése függ a folyamat előrehaladottságától, de több évtizedes tapasztalatok és számos klinikai vizsgálat alapján az 1. és 2. stádiumban a konzervatív kezelés eredményesen alkalmazható.  

Bezár