A zaj valójában a városi élet velejárója és egyben hátránya. A világ pedig egyre csak urbánusabbá válik és nagyjából heti hárommillió ember költözik városi környezetbe. A zajszennyezés problémája is egyre nagyobb lesz, ahogy a városok és a lakosságuk is növekednek. A fontos tény pedig az, hogy a zajszennyezés veszélyt jelent a saját egészségünkre és a város vonzerejére is.
A zajszennyezés által okozott egészségügyi problémák közé tartozik a stressz, a gyengébb koncentráció, a megemelkedett vérnyomás és a szívproblémák is. Ezeken kívül összefüggésbe hozható a demenciával, stroke-kal és a szívrohammal is. Egy kutatás pedig kimutatta, hogy 2000 és 2012 között a zaj a kilencedik környezetvédelmi prioritásról a negyedik helyre kúszott fel.
A zajszennyezés forrásai
Több elemzés is kimutatta, hogy a zaj miatti panaszok legfontosabb okai a következők voltak általánosságban:
- Lakossági zaj (például a szomszédok)
- Kereskedelmi helyiségek zajai
- Építési területek
- Utcai zaj
- Riasztók
Ráadásul a visszajelzések szerint ezek a zajok esténként és hétvégén a legzavaróbbak. Ez azt jelenti, hogy a zajszennyezés nagy hatással van azokra, akik otthon tartózkodnak és pihenni próbálnak. Emellett azt is kimutatták, hogy 64%-os korreláció van a zajszennyezés és a halláskárosodás között.
Szeretné tudni, hogyan küzdhet a zajszennyezés ellen?
A zajszennyezés veszélyei jól dokumentáltak. Az üzenet pedig világos: jobban tisztában kell lennünk a zajszennyezés következményeivel és meg kell védenünk magunkat a negatív hatásoktól. Elkezdhetjük új akusztikai anyagok megismerését és felhasználását, amelyek segíthetnek a hangos, nem kívánt zajok kiszűrésében és a szigetelésben, amikor otthon tartózkodunk. Beszélhetünk a szomszédokkal is a zajok csökkentéséről. Végülis mindenkit érint a jelenség és fontos lenne mindenkinek megértenie.
Forrás: www.rockwoolgroup.com