A helyi méz allergiásokra gyakorolt hatása azon a gondolaton alapul, amely szerint a méz is ugyanazon az elven működik, akár egy vakcina: a méhek egyik virágról a másikra ugrálva rengeteg növényi részecskét, port, pollent szednek össze, amelyek aztán testükről a mézbe is bekerülnek. Emiatt alakult ki az a meggyőződés, hogy akár napi egy kanál ebből a mézből immunitást biztosít a helyi allergénekkel szemben, és nagyban megkönnyíti az allergiások további mindennapjait.
A Connecticuti Egyetem kutatói ennek szerettek volna utánajárni, de eredményeik kiábrándítóak lehetnek az allergiások számára: a vizsgálatok tanúsága szerint sem a helyi, sem más méznek nincs hasonló, bizonyítható hatása. A kutatók három csoportra osztották a vizsgált személyeket. Az egyik körbe tartozók napi egy kanál helyi, mindenféle tartósító eljárástól és szűréstől mentes mézet fogyasztottak, mások a kereskedelmi forgalomban kapható mézből kaptak ugyanennyit, a harmadik csoport tagjait pedig mesterséges mézízesítéssel ellátott kukoricasziruppal – azaz placebóval – „kezelték”. A kutatás végén a tudósok arra a következtetésre jutottak: egyik típusú méz sem hozott több eredményt a mézes ízű kukoricaszirupnál. A szakemberek felhívják a figyelmet: a szezonális allergiákért elsősorban a szél által sodort pollenek felelősek, nem pedig a rovarok által továbbítottak. Vagyis már eleve a tévhit kiindulópontja is hibás gondolaton alapul.
Ettől függetlenül persze bátran fogyasszunk mézet, annak áldásos hatásai ugyanis közismertek: javítja az emésztést, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, segíti a kalcium felszívódását, így a csontritkulás elleni küzdelemben is hasznát vehetjük, és még sorolhatnánk hosszasan, mi mindenre alkalmas. Allergiánk enyhülését azonban ne reméljük tőle.