Mi okozza?
Gyermekkorban csaknem mindig valamilyen (többnyire légúti) allergia okozza, de a felnőttkori eseteknek csak kb. a felében lehet túlérzékenységet kimutatni. A nehézlégzés kiváltásáért az allergén belégzése (vagy elfogyasztása) mellett szerepe lehet a fizikai terhelésnek, a túl hideg, vagy túl száraz levegő belégzésének, a dohányzásnak (a passzív dohányzásnak is), légszennyező anyagoknak és bizonyos gyógyszereknek, ritkán lelki hatásoknak is.
Mikor gondoljunk asztmára?
Ha valakinek bármely életkorban visszatérő köhögési rohama van (láztalan állapotban is), ha fizikai terhelés (főként hosszú távú futás) köhögési rohamot, esetleg sípoló légzést vált ki, vagy ha valakinek olyan nehézlégzése van, ami megnyúlt kilégzéssel és sípoló hanggal jár.
Mi a tennivaló asztma esetén?
Ma már az asztma kezelésére egészen kitűnő gyógyszereink vannak. Aki asztmás, mindig tartson magánál belélegezhető hörgőtágító gyógyszert!
Mit ne csináljon az asztmás?
- Ne hagyja abba a megelőzésre szolgáló gyógyszerei használatát akkor sem, ha jól érzi magát, és akkor sem, ha a természetgyógyász, vagy a homeopátiás szakember ezt tanácsolja.
- Ne használjon a környezetében ózonizátort. (Az elektrosztatikus elven működő légtisztítók használata viszont nem ellenjavallt, csak kicsit drága...)
- Ha házipor atkára, vagy penészgombára allergiás, ne párásítsa a szoba levegőjét.
- Ha pollenallergiás ne egyen mézet, és ne igyon kamilla, vagy hársfa teát.
- Lehetőleg ne menjen olyan helyre, ahol a levegőben erősen irritáló szagú vegyületek vannak.
- Szigorúan tilos, az asztmás ember környezetében (autóban, lakásban, munkahelyen) dohányozni! Nyilvánvaló, hogy maga az asztmás ember még kevésbé dohányozhat...
Hogyan éljen az asztmás?
Az ésszerűség határain belül ugyanúgy, mint az egészségesek. Ha gyógyszereit rendszeresen használja, akkor nyugodtan sportolhat, akár olimpiai bajnok is lehet. Legelőnyösebb, ha úszni jár. Az asztmás gyermekeket nem kell tornából felmenteni (legfeljebb a hosszú távú futás alól), és kirándulni, táborozni is nyugodtan elmehetnek. Előtte a gyógyszerelésre vonatkozóan kérjenek szakorvosuktól tanácsot.