Az asztmáról

2011.09.13. - Írta: betegvagyok.hu

Címkék: allergia asztma
Az asztmáról

Az asztma a kishörgőknek egy nagyon speciális idült gyulladása, ami visszatérő köhögési rohamot, megnyúlt kilégzéssel járó nehézlégzést eredményez, a tünetek között rövidebb – hosszabb tünetmentes időszakokkal. A világ minden részén népbetegség gyakoriságú. A tüdőgyógyász hálózat nyilvántartása szerint az asztmás betegek száma az elmúlt tíz évben megduplázódott, a lakosság több mint 1%-a érintett. A budapesti gyermekek között az asztma gyakorisága az utolsó négy évben 20%-kal nőtt.

Mi okoz­za?

Gyermekkorban csaknem mindig valamilyen (többnyire légúti) allergia okozza, de a felnőttkori eseteknek csak kb. a felében lehet túlérzékenységet kimutatni. A nehézlégzés kiváltásáért az allergén belégzése (vagy elfogyasztása) mellett szerepe lehet a fizikai terhelésnek, a túl hideg, vagy túl száraz levegő belégzésének, a dohányzásnak (a passzív dohányzásnak is), légszennyező anyagoknak és bizonyos gyógyszereknek, ritkán lelki hatásoknak is.

Mi­kor gon­dol­junk aszt­má­ra?

Ha valakinek bármely életkorban visszatérő köhögési rohama van (láztalan állapotban is), ha fizikai terhelés (főként hosszú távú futás) köhögési rohamot, esetleg sípoló légzést vált ki, vagy ha valakinek olyan nehézlégzése van, ami megnyúlt kilégzéssel és sípoló hanggal jár.

Mi a ten­ni­va­ló aszt­ma ese­tén?

Ma már az asztma kezelésére egészen kitűnő gyógyszereink vannak. Aki asztmás, mindig tartson magánál belélegezhető hörgőtágító gyógyszert!

Mit ne csi­nál­jon az aszt­más?

  • Ne hagyja abba a megelőzésre szolgáló gyógyszerei használatát akkor sem, ha jól érzi magát, és akkor sem, ha a természetgyógyász, vagy a homeopátiás szakember ezt tanácsolja.
  • Ne használjon a környezetében ózonizátort. (Az elektrosztatikus elven működő légtisztítók használata viszont nem ellenjavallt, csak kicsit drága...)
  • Ha házipor atkára, vagy penészgombára allergiás, ne párásítsa a szoba levegőjét.
  • Ha pollenallergiás ne egyen mézet, és ne igyon kamilla, vagy hársfa teát.
  • Lehetőleg ne menjen olyan helyre, ahol a levegőben erősen irritáló szagú vegyületek vannak.
  • Szigorúan tilos, az asztmás ember környezetében (autóban, lakásban, munkahelyen) dohányozni! Nyilvánvaló, hogy maga az asztmás ember még kevésbé dohányozhat...

Ho­gyan él­jen az aszt­más?

Az ésszerűség határain belül ugyanúgy, mint az egészségesek. Ha gyógyszereit rendszeresen használja, akkor nyugodtan sportolhat, akár olimpiai bajnok is lehet. Legelőnyösebb, ha úszni jár. Az asztmás gyermekeket nem kell tornából felmenteni (legfeljebb a hosszú távú futás alól), és kirándulni, táborozni is nyugodtan elmehetnek. Előtte a gyógyszerelésre vonatkozóan kérjenek szakorvosuktól tanácsot.


Szakértőink

Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos



Bezár