Minél korábbi stádiumban kerül felismerésre a tumoros elváltozás, a csökkentett deutérium-tartalmú víz annál nagyobb hatékonysággal képes azt gyógyítani, illetve a betegség tüneteit enyhíteni és nem utolsó sorban annak lefolyását lassítani, jelentősen megnövelve az orvosilag prognosztizált túlélési időt.
Komoly szakorvosi tapasztalatokon, a klinikai gyakorlat során szerzett tapasztalatokon alapuló vélemények szerint a diagnózistól számított rövid időn belül megkezdett csökkentett deutérium-tartalmú víz fogyasztása haszonnal járhat a távoli áttét megjelenéséig eltelt idő meghosszabbításában, ami akár évtizedeket is jelenthet, áttétes esetekben meghosszabbíthatja a betegség túlélési idejét; illetve többek közt különös mértékben javíthatja a túlélést a csontrendszeri áttétek illetve agyi áttétek esetében is.
Kezdeti kísérletek és DDW
Szent-Györgyi Albert a '70-es évek elején úgy gondolta, hogy a rák igazi okát szubmolekuláris szinten lehet megtalálni. Véleménye az volt, hogy a rák kialakulását az elektronok áramlásában keletkező „hibára” lehet visszavezetni. Az újabb kutatási eredmények szerint a negatív töltésű elektron „párja”, a pozitív töltésű hidrogén és annak nehéz változata, a deutérium töltheti be ezt a központi szabályozási szerepet. A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. a deutériummegvonás kutatása során egy, a sejtekben jelen lévő, eddig ismeretlen szubmolekuláris szabályozási rendszert (SMRS) fedezett fel.
Ennek jelentőségét a daganatgyógyászat vonatkozásában az adja, hogy a kísérletek megmutatták: a deutériummegvonással befolyásolni lehet a daganatos sejtek anyagcseréjét, szabályozási rendszerét, ami a daganatos sejtek pusztulását eredményezi.
A vizsgálatok kezdetén in vitro (laboratóriumi) kísérletek igazolták a DDW-gátló hatását a daganatos sejtek szaporodására. Ezt a daganatellenes hatást később több független laboratórium is megerősítette, köztük a kaliforniai székhelyű Oncotech Inc.
Ezt követően Somlyai Gábor és munkatársai több éven keresztül vizsgálták a deutériummegvonás hatását spontán tumoros kutyákon és macskákon. A kísérletek igazolták a deutériummegvonás daganatellenes hatékonyságát. Az eljárással a daganatos kisállatok mintegy 70-80%-át lehet sikeresen kezelni, a betegség az esetek jelentős részében előrehaladott stádiumból is visszafordíthatónak bizonyult. A humán klinikai vizsgálatok eredményei alátámasztották a preklinikai vizsgálatok során kapott eredményeket.
DDW-vizsgálatok emlőrákban, tüdőrákban és prosztatatumorban
Emlőtumoros betegek vizsgálatban a DDW (csökkentett deutérium-tartlamú víz) hatására a IV. stádiumú emlőrákban (amely tulajdonképpen az emlőráknak a legagresszívebb, a legkésőbbi stádiumban felismert fokozata, amelyben már távoli áttétek is megjelentek) a betegek általánosan prognosztizált kétéves túlélési ideje elérte a 80%-ot a várható 20%-kal szemben, az úgynevezett „medián túlélés” pedig 47,7 hónapnak adódott a várható 20-22 hónap helyett (vagyis a várható túlélés ideje megduplázódott!).
Tüdődaganatban szenvedő betegeknél – 129 tüdődaganatos beteg adatai alapján – a DDW kiegészítő alkalmazásával a medián túlélés 8 hónapról 22,5 (!) hónapra nőtt: vagyis megháromszorozódott.
Prosztatatumorban is jelentősnek bizonyult a DDW daganatellenes hatása. A klinikai vizsgálat kezelt csoportjában a vizsgálat 4 hónapja során összesen 160,3 cm3 nettó prosztatatérfogat-csökkenés következett be, míg a kontrollcsoportban ez az érték mindössze 54 cm3 volt. A kezelt csoportban szignifikánsan nagyobb arányban szűntek meg a vizelési problémák a kontrollcsoport betegeihez képest. Az utánkövetéses vizsgálatban 1 évvel a klinikai vizsgálat kezdete után szignifikánsan alacsonyabb volt a halálozási arány a kezelt csoportban, mint a kontrollcsoportban. A retrospektív vizsgálat eredményei szerint a távoli áttétes prosztatatumoros betegek medián túlélési ideje 5,4 évnek adódott, míg az irodalmi adatok szerint ennek a betegcsoportnak a várható túlélési ideje körülbelül 1,5 év. A vizsgálatok eredményei szerint tehát a DDW csökkentheti a prosztatatumor halálozási arányát, és meghosszabbíthatja a prosztatatumoros betegek várható élettartamát.
Prevenció Preventával®
Az elmúlt évek molekuláris biológiai vizsgálatai és állatkísérletes eredményei meggyőző adatokat szolgáltattak a deutériummegvonásnak a daganatok kialakulását megelőző hatására vonatkozóan. A kutatási eredmények meggyőzően arra engednek következtetni, hogy a DDW képes előidézni a kimutathatósági szint alatt lévő potenciális tumorkezdemények pusztulását (amely tumorkezdemények jelzésére bár a klinikai diagnosztika ma még csak elvétve, de az erre kiképzett kutyák bizonyítottan és akár 100%-os pontossággal képesek) (a szerk.). Ezáltal a DDW egy olyan pótolhatatlan eszköze lehet a megelőzésnek, amely biztosíthatja, hogy ne csak a daganat kialakulásának az utolsó fázisába, hanem már jóval korábban beavatkozzunk, és ne csak kezeljük, hanem hogy leállítsuk a folyamatot.
Mai ismereteink szerint a DDW-t megelőzés céljából elégséges kúraszerűen, évente 2-3 hónapig fogyasztani. A termék nem olcsó, amelynek oka főképp a víz előállításának költségessége – igen kicsi árréssel dolgozunk, mondta még 2005-ben el az (index) internetes portálnak Dr. Somlyai Gábor, a feltaláló. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet ezidáig visszautasította a készítmény gyógyszerként való törzskönyvezését, mivel szerintük a klinikai vizsgálatok nem bizonyították annak kedvező hatását.