A 2010-es orvosi Nobel-díjat nyilván nem véletlen kapta Robert Geoffrey Edwards, aki elsőként végzett sikeres mesterséges megtermékenyítést emberi embrióval, amelynek eredményeként Angliában 1978. július 25-én megszületett az első lombikbaba.
Európa csökkenő népességéért sok minden felelőssé tehető: a fogamzásgátló tabletták egyre népszerűbbé válása, a nők egyre növekvő foglalkoztatottsága, de a spermiumok romló minősége is. Mindez az 1974-ben megalapított ESF (European Science Foundation, Európai Tudományos Alap) tanulmányából derült ki. Itt egyebek közt rámutatnak arra, hogy az európai párok egyre gyakrabban élnek a mesterséges megtermékenyítés adta lehetőségekkel.
Feltehetően azért van ez így, mert az elmúlt 50 évben kimutathatóan romlott az adott mennyiségben mért spermiumszám. A legtöbb esetben ez nem hat ki a szaporodásra, de egyes férfiaknál az érték annyival a kritikus alatt van, hogy valószínűtlenné válik a megtermékenyítés esélye. Mindemellett a férfiak tesztoszteronszintje is csökkenni látszik, amelynek eredményeképpen megnő a hererák esélye, és nagyobb számban fordul elő a heréket és péniszt érintő fejlődési rendellenesség magzati állapotban.
Egyértelmű okok nem ismertek, de több tényező is felelőssé tehető a jelenségért, például az életmód, dohányzás, túlsúly és egyes genetikai adottságok. Annyi bizonyos, hogy van konkrét összefüggés a 2-es típusú cukorbetegséggel és a túlsúllyal, de még szükség van további kutatásokra. Hét szakértő vizsgálta a férfiak termékenységét, és megállapították: évek óta csökken a születések száma a nyugati országokban – az EU-ban 1000 lakóra átlagosan 10,7 újszülött jut.
Forrás: www.onmeda.de/