„Nagyon fontos tudnunk, hogy a magas vérnyomásban szenvedő betegek jelentős része semmiféle panaszt nem érez, még akkor sem, mikor már az egyes szerveket az emelkedett vérnyomás jelentősen károsította. Ezért két fontos dologra hívom fel a figyelmet:
- Egyszerű, de jellemző panaszokra is érdemes figyelni. Időszakosan, minden évben legalább egyszer, teljes panaszmentesség esetében is indokolt a vérnyomást megméretni.
- Jellemzőnek tartott panaszok: fejfájás, látászavar, orrvérzés, terhelésre jelentkező nehézlégzés, mellkasi fájdalom, levertség-gyengeség, megszédülés, és az alvási légzésleállási szindróma: azaz a horkolás.
A professzor szerint a kor előrehaladtával rohamosan növekszik a magas vérnyomásban szenvedők aránya: legveszélyeztetebbek a 65 éven felüliek. De az étkezési szokások, a túlzott sófogyasztás, az alkohol is szerepel a kórokok között. A rizikófaktorok felsorolásakor nem szabad megfeledkezni az örökölhetőségről, a stressz, a mozgásszegény életmód, valamint a dohányzás hatásáról sem. Érdemes egy kicsit odafigyelni magunkra, hiszen hazánkban minden ötödik(!) ember magas vérnyomásban szenved...