Ahogy idősödünk, egyre szélesebbnek találjuk magunkat a tükörben, amit a legtöbbször hajlamosak vagyunk a hízásnak tulajdonítani. Észak-karolinai kutatók most azt állítják: nem kell egyből fogyókúrába kezdeni, ha terebélyesedést tapasztalunk, ugyanis lehet, hogy szó sincs megnövekedett zsírpárnákról. A háttérben az egész medencetájék csontozatának nagyobbodása húzódik meg, aminek semmi köze ahhoz, miből mennyit eszünk vagy mennyit mozgunk.
A kutatók közel kétszázötven ember CT-vizsgálatainak eredményét tanulmányozták át. A 20 és 79 év közötti, fele-fele arányban női és férfi résztvevőket korcsoportokra osztották. Először azt nézték meg a gerincoszlop adatainak körültekintő felmérésével, hogy az illető személyek alacsonyabbak vagy magasabbak-e az átlagosnál, majd megmérték a medence átmérőjét és a csípőcsontok közötti távolságot, illetve feltérképezték a csípőcsontok elhelyezkedését és nagyságát.
Az eredmények szerint az öregedéssel párhuzamosan gyakorlatilag mindenkinél növekedtek az egyes méretek, méghozzá a testmagasság változásaitól teljesen függetlenül. A kutatásban részt vevő legidősebb emberek medencecsontjának átmérője átlagosan 2,5 centiméterrel volt nagyobb, mint a legfiatalabb korosztályba tartozóké.
A változások pontos okát és hátterét a jövőben térképezik majd fel, a szélesebb csípő miatt aggódó középkorúak és idősebbek azonban megnyugodhatnak: teljesen általános és természetes jelenségről van szó.