Nem vagy egyedül
A leggyöngédebb szülői gondoskodás és elővigyázatosság sem képes megakadályozni, hogy a baba néha ne betegedjen meg. Bár születéskor „útravalóként” magával hoz egy bizonyos immunvédelmet, amit a szoptatás tovább erősít, most kell felépítenie saját védekező rendszerét. Ebben, bármilyen furcsa is, gyakran éppen a betegségek segítik őt. A baj előszelét magatartásbeli változások jelzik: a gyerek nyugtalanabb, nincs étvágya, rosszul alszik, sokat nyafog. A család sokat segíthet ilyenkor.
- A babát alaposan figyeljük meg (esetleg készítsünk feljegyzéseket), hogy az orvost a legpontosabban tudjuk tájékoztatni, a tünetekről és a panaszokról. Minden betegségnél fontos a testhőmérséklet rendszeres ellenőrzése.
- A szobák hőmérséklete legyen kellemes, de ne túl meleg. Ideális a 22°C. Rendszeresen szellőztessünk. Ha az orvos nem rendelt szigorú ágynyugalmat, megengedhetjük, hogy egy kicsit felkeljen, és a szobában játsszon.
- Az alvás fél egészség, hiszen leginkább ilyenkor regenerálódik a kicsi szervezete. A beteg gyereknek egyébként is nagyobb az alvásigénye. Biztosítsunk ehhez nyugodt körülményeket, de a szobája ajtaját ne zárjuk be. Így rögtön segítségére siethetünk, ha hirtelen köhögő-roham, vagy hányinger tör rá. Addig is nézzünk rá gyakran, amíg alszik.
- Folyamatosan teáztassuk! Ilyenkor a szervezet folyadékigénye megnő, lázas állapotoknál pedig fennáll a kiszáradás veszélye. Ha nincs szükség diétára, egyen azt, amit megkíván, viszont ha nem éhes, semmit sem szabad erőltetni. A visszatérő étvágy a gyógyulás jele.
- Legjobb gyógymód a törődés és a szeretet. A kis beteget ne hagyjuk sose magára, hiszen vigaszra, biztonságra vágyik. Olvassunk fel, játsszunk, meséljünk, bábozzunk neki. Pici lelke megnyugszik, ha érzi: betegségében sincs egyedül.