Az allergiások kétharmada még mindig csak akkor fordul orvoshoz, ha a panaszai már elviselhetetlenné váltak, az életminősége jelentősen romlott. Sokan még akkor sem, mert nem is tudják, hogy allergiával küszködnek, vagy lebecsülik az allergia okozta problémákat. Éppen ezért az allergiásokat ritkábban illetve későn kezelik.
A „szénanátha” és hasonló kifejezések elbagatellizálják a problémát: sokan azzal sincsenek tisztában, hogy ha az allergiát nem kezelik, veszélyes szövődmények is kialakulhatnak. Bakteriális felülfertőzés vagy akár krónikus asztma is lehet a következmény.
Pedig az allergiások számára is változatos gyógymódok léteznek: az allergének kerülése, a tüneti kezelés a könnyebb eseteknél vagy a toleranciaszint növelését célzó megoldások. Injekciók, cseppek és tabletták is rendelkezésre állnak. Utóbbi az immunrendszer erősítésére szolgál, és három-öt év is szükséges ahhoz, hogy hatékonyan védjen. Jelenleg azonban az érintettek kétharmada idő előtt elhagyja az immunterápiát.
Fontos lenne az is, hogy az allergiások allergianaplót vezessenek: azaz jegyezzék fel, ha valamilyen jelentős változás állt be az állapotukban. Ez igaz minden allergiásra, nem csak a pollenallergiásokra: tanácsos dokumentálni, mit módosítottunk (új öblítő, gyógyszer, kozmetikum, kapcsolat vegyi anyagokkal) a dátummal, a panaszokkal, minden tünettel egyetemben.
A 2011-es szezon már elkezdődött: legnagyobb mennyiségben a mogyoró pollenszemei vannak jelen a levegőben, közepes szinten detektálták az éger koncentrációjából.
A pollenallergia egyre súlyosabb, az egészséget veszélyeztető tényezővé vált itthon is. Már több mint kétmillióan szenvednek attól Magyarországon, hogy az immunrendszer a szokványos anyagokkal szemben is támadásba indul.