A Diabetes Care című tudományos szaklapban megjelent tanulmány arról számol be, hogy már a passzív dohányzás is hajlamosítja a szebbik nem képviselőit a kettes típusú cukorbetegségre.
John P. Forman és teamje több, mint százezer egészségügyben dolgozó nő követéses vizsgálatával nyert adatait feldolgozva arra a következtetésre jutott, hogy a legnagyobb veszély az erős dohányos nőkre leselkedik: nekik közel húsz százalékkal van nagyobb esélyük káros szenvedélyük miatt a kettes típusú cukorbetegség kialakulására, mint azoknak a hölgyeknek, akik semmilyen módon nem teszik ki magukat dohányfüstnek.
Rossz hír továbbá, hogy a volt dohányosokat és az erősen füstös helyen dolgozókat, illetve az ilyen helyen gyakran tartózkodó nőket is az átlagosnál jóval inkább veszélyezteti a kettes típusú cukorbetegség.
A passzív dohányzás tekintetében a belélegzett füst mennyisége a meghatározó: minél inkább van valaki kitéve önkéntelenül is a dohányfüst belélegzésének, annál nagyobb eséllyel lesz később cukorbeteg.
A volt, azaz már leszokott nikotinista nők kettes típusú diabéteszére azonban ugyanazon magyarázattal szolgáltak a tudósok, mint a másik két, dohányfüstnek kitett csoport esetében; azt feltételezik, hogy a betegség tulajdonképpen lassú gyulladásos folyamat következményeképpen alakul ki.