A fülembe ment valami
Mi a teendő, ha idegen tárgy kerül a szembe, orrba, fülbe? Álljunk neki házilag kiszedni? Milyen veszélyeket rejthet magában, ha nem fordulunk orvoshoz? Mikor milyen módszerekkel próbálkozhatunk házilag? Az alábbiakban választ próbálunk adni ezekre a kérdésekre.
Hallásvizsgálat: már egyhetesen érdemes
A csecsemők esetében különösen fontos az időben felállított pontos diagnózis, mivel az első hat hónap kritikus a beszédfejlődés és a beszédértés szempontjából.
Mindenkinek károsodik a hallása
Habár gyakran rámondjuk valakire bosszúsan, hogy az illető süket, a valóságban az évek előrehaladtával szinte mindenkinek romlik a hallása. Az időskori halláskárosodás teljesen természetes jelenség, hiszen az évek múltával elhalnak a belső fül szőrsejtjei elhalnak, a hallóidegek károsodnak, más betegségek pedig ráerősítenek ezekre a tényezőkre, akárcsak a folyamatos zajártalom.
Meddőséghez vezethet a járványos fültőmirigy-gyulladás
Gyakran a gyermekbetegségek között említik a mumpszot, mert az a jellemző, hogy a legtöbben gyermekkorban átesnek rajta. Eközben a járványos fültőmirigy-gyulladás felnőtt korban is előfordulhat, és akkor a legveszélyesebb.
Időskori elbutuláshoz is vezethet a halláskárosodás
Amerikai kutatók bebizonyították, amit a szakemberek eddig is gyanítottak: a kezeletlen halláskárosodás a kor előrehaladtával nagy mértékben hozzájárulhat az időskori elbutuláshoz. Minél nagyobb fokban romlik valakinek a hallása, az illető annál nagyobb eséllyel szenved majd időskori demenciától, beleértve ebbe annak legismertebb fajtáját, az Alzheimer-kórt is. A két dolog összefüggésének felismerése új utakat nyithat meg a demencia elleni küzdelemben, ami...