Fül
Gyöngyszemet és hasonló gömbölyű tárgyakat ne próbáljunk kivenni a gyermek füléből. Az ilyesmi ugyanis teljesen kitölti a füljáratot, és ha megpróbáljuk kipiszkálni, azzal csak egyre beljebb szorítjuk. Fennáll a veszély, hogy kárt teszünk a dobhártyában. Vigyük a gyereket a fül-, orr-, gégészeti osztályra, ott majd szakszerű ellátásban részesítik.
A puhább, szabálytalan alakú tárgyakat csipesszel talán el tudjuk távolítani. Óvatosan, és csak egyszer próbálkozzunk. Ha nem jártunk sikerrel, forduljunk orvoshoz. Ha a gyerek füléből sűrű váladék folyik, amely biztosan nem fülzsír, akkor meg kell mutatnunk az orvosnak.
Az orr esetében ugyanúgy kell eljárni, mint a fülbe került idegentesttel.
Szem
Ha bő vízzel kiöblítjük a gyerek szemét és könnyezve sír, azzal a legtöbbször kimosódik a szembe került idegentest. Ne hagyjuk azonban, hogy a gyerek dörzsölje a szemét. Sokszor sikerül elérni, hogy a sérült szeméhez ne nyúljon hozzá.
Ha a gyerek figyelme nem terelődik el a szemébe került dologról, akkor vigyük erős fénybe, és finoman húzzuk szét a szemhéjait. Ha az idegentest szabad szemmel láthatóvá válik, akkor egy nedves papírzsebkendővel próbáljuk meg óvatosan kivenni. De még ha nem látunk is semmit, a szemhéj felhúzása elősegítheti, hogy a könnyek kimossák a gyerek szemét.
Ha látunk a szemben valamit, de az nem mozdul, akkor hagyjuk ott, és forduljunk szemészhez. Ha az idegentest beágyazódott, akkor csak szakember tudja eltávolítani.
Ha a gyerek kötőhártyáján karcolást, vagy bármilyen sérülést látunk, azonnal orvoshoz kell mennünk. A szem nagyon jól gyógyul magától is, de lehet, hogy szükség van antibiotikumot tartalmazó cseppekre is, amelyek megvédik a fertőződéstől.
Ha a gyerek valamilyen maró folyadékot fröccsentett a szemébe, azonnal öblítsük ki a szemet bő vízzel. Úgy tartsuk a gyerek fejét a csap alá, hogy a sérült szem alacsonyabban legyen, mint az ép, így az illető anyag nem folyhat át az érintett szemből az épbe. Néhány percig akár erővel is tartsuk a víz alatt a gyereket, ha szükséges. Óvatosan húzzuk szét a szemhéjat, hogy minden redőt át tudjunk öblíteni. Miután alaposan kiöblítettük a szemet, álljunk meg egy pillanatra gondolkodni.
Ha az illető anyag „csak” mosószer volt, akkor minden rendben lesz. Ha azonban WC tisztítót, hipót vagy savat fröccsentett a szemébe a gyerek, akkor rohanjunk vele a szemészetre, és vigyük magunkkal annak a folyadéknak az üvegét is, amelyik a bajt okozta.