Azok a nehéz napok

A havi vérzés előtti napokban a fiatal és a középkorú nők közel háromnegyede tapasztal különféle lelki és testi tüneteket. A hölgyek egyharmadánál ezek súlyosabb formában mutatkoznak, ilyenkor beszélünk premenstruális szindrómáról, PMS-ről. A hölgyek 5-10%-ánál még súlyosabb, a hétköznapi életet és a teljesítményt komolyan befolyásoló állapot, az úgynevezett premenstruális diszfória-betegség (PMDB) jelentkezik.

Legszívesebben jól beolvasna az ön előtt araszoló autósnak dühében?

Legszívesebben jól beolvasna az ön előtt araszoló autósnak dühében? Férjével magából kivetkőzve kiabálni kezd, amiért nem hajtotta le maga után a vécéülőkét? Már a harmadik poharat töri ízzé-porrá a konyhakövön, mert minden kifordul a kezéből? Sírásrohamot kap a Dallas sokadik ismétlése közben a romantikus jelenetnél? Hát igen, közelednek a nehéz napok. De nem kell, hogy feltétlenül annyira nehezek legyenek…

A meddőség egyik fő oka

Az endometriózis nevű betegség pontos okait a mai napig nem tudják, pedig bizonyos felmérések szerint a meddőségek 40-50 százalékát ez az elváltozás okozza. Az igen fájdalmas kór lényege, hogy a méhnyálkahártya a méh üregén kívülre kerül, és ott növekszik tovább.

Változásokat indítanak el az agyban a menstruációs görcsök

A menstruációs görcsöket gyakran egyszerű kellemetlenségnek titulálják, de egy aktuális kutatás eredményei szerint ezek a fájdalmak jóval túlmutatnak azon, hogy csupán egyetlen legyintéssel túllépjünk rajtuk. Tudósok bebizonyították: a havonta jelentkező szenvedés tényleges fizikai változásokat idézhet elő a női agyban.  

A titoktartás jó is tud lenni

A szexuális élet intim dolog és az őszinteség gyakran döntő tényező abban, hogy mindkét fél élvezni tudja. Néha azonban jó dolog, ha nem tudnak mindent a férfiak. Összegyűjtöttünk néhány példát, amelyeket nyugodtan megtarthat magának.

Az őssejtek havonta érkeznek

A női havi ciklus során távozó vérben lévő őssejtek új tudományos eredmények szerint gyógyításra is alkalmasak.

Téli depresszió és PMS

Kedves Somogyi Andrea! Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy rettentően depresszióra hajlamos vagyok. A téli időszakban minden évben kedvetlen és magányos vagyok, szerencsére ez a napsütéssel megoldódik. A másik problémám a menstruációmat megelőző hetek, amikor nagyon ingerült és érzékeny vagyok. Nagyon sok összezördülésem van ilyenkor.   Valahogy nem tehetnék ezek ellen, illetve valahogy meg lehetne előzni? Nagyon rossz nekem és a...

Menopausa világnap

A menopausa összetett görög szó, „meno” havit „pausa” szünetet, megszűntet jelent, vagyis a „havi menstruáció végleges megszűntét”. Ez a nőknél 50 éves kor körül következik be, 3-5 éves hormonális változás eredményeként. Az átállás a nemi termékenységből a stabil, de alapszintű nemi hormonállapotra 10 évet is kitesz a nők életében. Ez idő alatt a nők életminősége felborul, számos, különböző erősségű és időtartamú panasz...

Szakértőink

Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász



Bezár