Így is nevezik: crux medicorum, vagyis az orvostudomány keresztje. A köznyelv egyszerűen csak pattanásosságnak mondja, s annyi talán köztudott, hogy sohasem szabad szakszerűtlenül és felületesen kezelni. Az akne vulgárisz serdülőkorban a leggyakoribb, mégpedig az arcon, a mellen, a háton. Az akne másik formája a rozácea, ez középkorúaknál jelentkezik, elmosódó bőrvörösséggel az arcon, az állon és a homlokon, kísérhetik csomósodások és gennytüszők.
Az akne vulgárisz kezelését illetően az orvostudomány sokáig sötétben tapogatózott. Ma már tudjuk, hogy az anyagcsere és a hormonháztartás rendellenességei válthatják ki. A bőr alatti mirigyek túl sok faggyút és izzadtságot termelnek. Ugyanakkor a hormonok a pórusok összeszűkülését idézik elő, így a faggyú felgyülemlik. A faggyúcseppek eltömik a pórusokat, a kivezető nyílások elszarusodnak és így jelennek meg a fekete pontok: a mitesszerek. Rajtuk előszeretettel telepszenek meg a különféle baktériumok, s mivel a bőr nem eléggé ellenállóképes, gyulladás keletkezik: akne.
A pattanást sohasem szabad piszkálni, kapargatni. Helytelen jól bevált „háziszerrel” kísérletezni, a panasszal bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki gyógyszert javasol.
A bőr tisztítása és ápolása mellett egészséges étrenddel is segíthetjük a gyógyulást. Ha helytelenül táplálkozunk, a bőr fagygyú összetétele megváltozik, sűrűbbé válik, és eltömi a pórusokat. Ezért kerüljük a zsíros húsokat, kolbászféléket, erős fűszereket, kompót-, és tortaféléket, ártalmas a szesz, a kávé, a nikotin, a csokoládé. Ezzel szemben javasoljuk: a joghurtot, a sovány túrót, a rizst, a gyümölcsöket és a salátákat, a teljesőrlésű kenyeret, mézet, a főtt halat, valamint a különféle gyógynövényteákat.
A diéta persze sokkal jobban fog ízleni, ha az egész család csatlakozik. Még az is, akit bársonyos bőrrel áldott meg a jószívű természet.