A gyermek bőre szárazabb, arcon, a hajlatokban gyakran kivörösödik, a viszketés miatt a baba nyugtalan. Ehhez társulhat viszkető, apró, vörös göbcsék kialakulása. Kezeletlen esetekben a folyamat nedvezővé válhat, nagyobb testfelületekre kiterjedhet, ilyenkor akár kórházi kezelést is igényel. A betegség gyakran kiújul, általában az őszi-téli időszakban. Ilyenkor bőrünket nem éri a jótékony hatású napfény, viszont erősen jelentkeznek egyéb káros hatások, mint a szél, a hideg.
A fenti tünetek mellett sokszor találkozhatunk a kéz és láb ujjbegyein hámlással. Gyakran társul a folyamathoz asztma, szénanátha. A gyermekek nagy részénél a betegség 5-8 éves korra megszűnik, de sajnos egyre gyakrabban találkozhatunk egész gyermekkoron áthúzódó, sőt felnőttkorban is tartó esetekkel.
A betegség kezelésének lényege, hogy a bőr állapotát megfelelő szinten tartsuk. Ez a bőr felszínén lévő védőréteg, a víztartalom és a bőr tápláltságának megóvását jelenti. A másik fontos tényező az esetlegesen allergiás tüneteket okozó anyagok kerülése. A betegség tüneteinek megjelenésekor pedig fontos a mielőbbi bőrgyógyászati kezelés a folyamat kiterjedésének és az esetleges szövődmények kialakulásának elkerülése céljából.
Bőrgyógyászati kezelés
A gyulladt, vörös, viszkető bőrterületekre a bőrgyógyász gyulladáscsökkentővel kombinált, ápoló hatással is bíró krémet ír fel. Óvakodni kell a töményen alkalmazott gyulladáscsökkentő szerek alkalmazásától, mivel számítani lehet a mellékhatások megjelenésére. A viszketést belsőleg adott, allergiás reakciót is csökkentő szerekkel lehet csökkenteni. Ha a tünetek mérséklődnek, a gyógyszeres kezelést felválthatja a rendszeres ápolás. A gyermekeket be kell vonni a kezelésbe, érezzék, hogy rajtuk is múlik a javulás, és rá kell venni őket a rendszeres bőrápolásra.
A lakószobák páratartalma, dohányfüst-mentessége, a hálószoba pormentessége fontos alapkövetelmény. Semmiképpen nem ajánlatos a lakásban háziállatot tartani, s emellet a gyermek játékaira is gondosan oda kell figyelni. A gyermek növekedése közben figyelemmel kell kísérni szabadidős tevékenységeit: erős izzadással járó sport helyett inkább az úszást preferáljuk. Az extrém klímaviszonyoktól és a pszichés stresszektől tartózkodjunk. Ekcémás csecsemőt vagy kisgyermeket diétára csak súlyosabb, és a szokásos helyi, vagy belső kezelésre nem reagáló esetben fogjuk. Az ún. eliminációs diétát orvosi ellenőrzés mellett kezdhetjük meg. Ez azt jelenti, hogy mellőzni kell az élelmiszer-additivákat, a marhahúst, a gyümölcsök jelentős részét (citrusfélék!), a kakaót és csokoládét, a sajtféléket, a tojást, a diót és a búzából készült ételeket. A gyermeknek rizst, burgonyát, bárányhúst, pulykahúst és almát adhatunk. Ezt követően a fent felsorolt ételeket 3-4 naponként külön-külön beépítjük az étkezésbe, és ha fokozott viszketés jelentkezik, az ekcéma tünetei rosszabbodnak, pozitívnak tekinthetjük a próbát.
Ápolási tanácsok
- Nagyon fontos a megfelelő tisztítás. Szappanok, tusfürdők használata mellőzendő, helyettük a gyógyszertárakban beszerezhető olajos tus-, és kádfürdők használata javasolt.
- A fürdés (akár kádfürdő, akár tusolás) ne tartson hosszan, és a nagyon meleg víz is kerülendő. A bőrt itatva szárítsuk, ne dörzsöljük a törölközővel. Egy ilyen fürdés után a bőrön egy vékony olajréteg marad, amely megóvja a bőrt a vízvesztéstől.
- Kimutatták, hogy az atópiás hajlamú bőrt fedő védőréteg működése csökkent, ezért nagyon fontos a felszín utánzsírozása bőrazonos alkotórészekkel. Az elvesztett zsírok pótlása a vízvesztés csökkenéséhez vezet, így a bőr újrahidratálttá válik, s a viszkető szárazság megszűnik. E célból szintén többféle, speciálisan atópiás bőrre kifejlesztett gyógytestápoló kapható, amelyek a bőr vízvesztését megakadályozó ceramidokat, vagy más vegyületeket tartalmaznak.
- A legalkalmasabb termék kiválasztása céljából érdemes konzultálni a kezelőorvossal, vagy a bőrgyógyásszal!
- A száraz levegő (központi fűtés, légkondicionálás) szintén szárító hatású, ezért viszketést, vagy kellemetlen bőrfeszülést válthat ki.
- Kerülendő a nem természetes alapanyagú ruházat viselése is, mivel irritálhatja a bőrt. A napfény általában jót tesz, de túlzásba nem szabad esni.
Mivel a légúti allergiás kórképekhez hasonlóan az atópiás ekcéma megjelenési gyakorisága is nő, fontos a beteg gyermekek mielőbbi felismerése, kezelése és a helyes bőrápolás megtanítása. Így elérhető, hogy a kiújulás gyakorisága és mértéke minimális legyen, s nem zavarja meg a gyermekek lelki és testi fejlődését.