A síelés olyan mozgásforma, amely az egész testet megdolgoztatja, így ha kellő odafigyeléssel űzzük, nagyon egészséges – főleg, ha még azt is hozzávesszük, hogy egész nap a szabad levegőn vagyunk. Ebből is látható, hogy a síelés a legjobb kikapcsolódási formák egyike a nagyvárosi hétköznapokból, ám nagyon fontos, hogy senki se utazzon el valamelyik síparadicsomba kellő bemelegítés nélkül. A síelés távolról sem veszélytelen sport, és a sérülések jelentős része éppen a rossz forma és a rákészülés teljes hiánya miatt következik be. Egy-egy ízületi sérülés adott esetben akár hosszú hetekre is kivonhatja az embert a forgalomból, következményeit pedig nem ritkán élethosszig kénytelenek leszünk viselni, vagyis az óvatosság és az odafigyelés még megfelelő erőnlét mellett sem nélkülözhető.
A legjobban akkor cselekszünk, ha a síszezon előtt elkezdjük formába hozni magunkat. Lehetőleg másfél-két hónappal a tervezett szabadság előtt fogjunk edzésekbe, ami ebben az esetben elsősorban kemény erőnléti edzést jelent. Leginkább valamilyen kardio-edzést válasszunk: a futás vagy hölgyeknél az aerobik egyaránt tökéletes. Így nemcsak erőnlétünk és a test ellenálló-képessége javul majd, de az elmacskásodott izmok, ízületek is ismét hozzászoknak a folyamatos terheléshez. A fokozatosság nagyon fontos, tehát több hónapos mozgásmentes életmód után ne kezdjük egyből az edzést ötszáz fekvőtámasszal és tíz kilométer futással, ennek ugyanis szükségszerűen kudarcélmény – rosszabb esetben pedig infarktus – lesz a vége. Lassan, a célokat folyamatosan növelve „programozzuk vissza” testünket a sportos életmódra. Fordítsunk fokozott figyelmet a láb megfelelő megerősítésére. A futás ehhez is tökéletes, de a guggolások, különböző aerobik-gyakorlatok is jó szolgálatot tesznek. Nagyon fontos, hogy amennyiben odakint már repkednek a mínuszok, lehetőleg ne a parkot válasszuk futás céljára, hanem inkább valamelyik edzőterem futópadját.
Amennyiben jól felkészülünk a síelésre, és megfelelő kondiban utazunk el eltölteni a jól megérdemelt szabadnapokat, nemcsak a sérülések esélye csökken, de jobban ki is tudjuk majd élvezni az aktív pihenést: edzett testtel ugyanis nem azzal megy majd el a „telelés” fele, hogy ráálljunk a mozgásra, és a totális kimerültség helyett csak a kellemes fáradtság marad majd.