A fenti jelenség teljesen természetes egy nagy lakomát követően, netán egy kicsapongó éjszaka után – de még csak ezekre sincs szükség hozzá, sokaknál a szűrt almalé fogyasztása is hasonló hatásokat vált ki. Amennyiben a problémák állandóak, ugyanakkor nem árt orvoshoz fordulni, mert könnyen lehet, hogy refluxbetegségtől szenvedünk. Ennek lényege, hogy a visszaszűrődő gyomornedv nem kizárólag nagy étkezések után jelentkezik, hanem máskor is. Ha hetente többször vagy akár naponta tapasztaljuk, hogy „sok a savunk”, jó eséllyel refluxunk van. Ennek oka főleg testi adottságokban keresendő, hiszen nem mindenkinél egyforma erősségű az az izommozgás, amely a nyelőcsőből a gyomorba juttatja a falatokat, netán a gyomor és a nyelőcső találkozásánál elhelyezkedő záróizom is gyengébb lehet, és természetesen a termelődő gyomorsav mennyisége sem azonos az egyes embereknél. A mértéktelen, kiegyensúlyozatlan, összevissza táplálkozás csak súlyosbítja a helyzetet, és szintén nagyban hajlamosít a refluxra, ám utóbbi akár sportolóknál is kialakulhat a fokozott erőfeszítés következtében megnövekedett hasűri nyomás folytán. Szintén növeli a hasűri nyomást a folyamatos ülőmunka, a görnyedt, természetellenes és kényelmetlen testtartás.
Ma már Magyarországon is számos, úgynevezett savlekötő készítmény kapható. Ezek az antacidok ugyanakkor nem jelentenek megoldást, amennyiben betegségről van szó, mivel csupán közömbösítik a savat, és ha a háttérben szervi probléma vagy életmód-beli ok húzódik meg, tartós enyhülést biztosan nem hoznak. Tüneti kezelésre a szódabikarbóna is alkalmas: lényegesen olcsóbb a gyógyszertárban kapható termékeknél, bár kétségtelen, hogy az íze sokkal kellemetlenebb azokénál. Egyes gyógyteák, például a kamillatea rendszeres fogyasztása szintén mérsékelheti a kellemetlenségeket. Reflux esetén azonban gyógyszeres kezelés és életmódunk megváltoztatása szükséges ahhoz, hogy megoldódjanak a gondok.
A reflux ugyanakkor nem az egyetlen betegség, amely a leírtakhoz kísértetiesen hasonló tüneteket okozhat. Ebbe a körbe tartozik a gyomor- és nyombélfekély, a rekeszsérv vagy akár a gyomorrák is: utóbbiak mind-mind produkálhatnak „savas” jeleket. Éppen ezért ha úgy érezzük, hogy esetünkben a probléma már túlhaladt a normális mértéken, és nem csak akkor marja a nyelőcsövünket a gyomorsav, ha sokat ettünk vagy tetemes mennyiségű alkoholt fogyasztottunk, a biztonság kedvéért forduljunk orvoshoz.